Εδώ είναι... Φιλαδέλφεια

Ο Ντέρικ Ρόουζ περιορίστηκε και οι Φιλαδέλφεια 76ερς θριάμβευσαν με 98-82 σε βάρος των Σικάγο Μπουλς στο Wells Fargo.

Οι «ταύροι» έμειναν κοντά στο σκορ για τα πρώτα δύο 12λεπτα, αλλά το τέλος του τρίτου τους βρήκε στο -20, 75-55. Άλλωστε πέτυχαν μόλις 11 πόντους,  με τον Ρόουζ να μένει στο 1/6 στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και η ομάδα του στο 3/16.

Οι «σίξερς» προηγήθηκαν με 49-44 στο ημίχρονο και με 27-21 στο πρώτο 12λεπτο. Δεν απώλεσαν το προβάδισμα, αλλά εξασφάλισαν τη νίκη με την εμφάνισή τους στην τρίτη περίοδο. Στην τελευταία απλά διατήρησαν το πλεονέκτημά τους και διασφάλισαν ρεκόρ 16-6, το οποίο δεν είχαν φανταστεί ούτε οι πιο αισιόδοξοι φίλοι τους πριν αρχίσει η σεζόν.

Η συνεισφορά των αναπληρωματικών, Λου Ουίλιαμς (14 π.), Θάντεους Γιανγκ (19 π.) και Λαβόι Άλεν (14 π.) αποδείχθηκε πολύτιμη για τους νικητές. Ακόμα, ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, o οποίος πρόσφερε πλειάδα θεαματικών φάσεων στους θεατές, τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Τζρου Χολιντέι ακολούθησε με 17.

Για τους πρωτοπόρους της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ, πέρα από τους 18 πόντους του... άστοχου (8/17) All-Star πλέι-μέικερ τους, ο Σι Τζέι Ουότσον είχε είκοσι πόντους. Οι υπόλοιποι «ταύροι» ήταν σε κακή βραδιά, ενώ οι Λουόλ Ντενγκ και Ρίτσαρντ Χάμιλτον απουσίασαν λόγω τραυματισμών. Έτσι η ομάδα της «πόλης των ανέμων» υποχώρησε στο 18-6.

Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»
Πέτυχαν με μαχαίρι ποδοσφαιριστή στην Κολομβία - Κοίταζε έντρομη η βοηθός (vid)