Συνεχίζουν δυναμικά οι Ρόκετς

Μέχρι το ημίχρονο αντιστάθηκαν οι Νιου Γιορκ Νικς, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Χιούστον Ρόκετς πήραν διαφορά και έφτασαν στο τελικό 97-84.

Αυτή ήταν η ένατη νίκη των «ρουκετών» στα δέκα τελευταία τους παιχνίδια, ενώ οι Νικς ηττήθηκαν για τρίτο διαδοχικό αγώνα. Με το σκορ στο 53-46 στην ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά στο τρίτο 12λεπτο περιορίζοντας την επίθεση των αντιπάλων τους. Μάλιστα οι Νεοϋορκέζοι έμειναν κάτω από 90 πόντους για πέμπτη φορά στα τελευταία τους επτά ματς.

Ο Τσέιζ Μπάντινγκερ ξεχώρισε με 19 πόντους, ενώ ο Σάμουελ Ντάλεμπερτ ηγήθηκε στον... αέρα με 14 ριμπάουντ. Ακόμα, ο Καναδός σέντερ πέτυχε επτά πόντους, ο Γκόραν Ντράγκιτς 16, ο Τζόρνταν Χιλ 14 συν 11 ριμπάουντ, ο Κόρντι Λι 14 και ο Λουίς Σκόλα 12.

Ο Κάιλ Λόουρι έμεινε στους τρεις πόντους με 1/6 σουτ, ενώ ο Κέβιν Μάρτιν τέθηκε πάλι εκτός αγώνα, αλλά αυτά δεν στοίχισαν στους Ρόκετς. Άλλωστε έφτασαν στο 12-8.

Την 13η τους ήττα σε είκοσι ματς υπέστησαν, από την πλευρά τους, οι Νικς. Ο Αμάρε Στουντεμάιρ είχε 23 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ενώ ο Τάισον Τσάντλερ 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Εντούτοις οι «κοντοί» ήταν εκτός κλίματος και η απουσία του Καρμέλο Άντονι αισθητή.

Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ
NBA: «Ισοπεδωτικοί» οι Λέικερς, ο Μπράνσον «εκτέλεσε» τους Ουόριορς | Αποτελέσματα και βαθμολογίες
Φανέλα που τιμά την μπύρα φόρεσε η Λέουβεν
ΣΕΓΑΣ: Με 28 μετάλλια και διακρίσεις οι πρώτες 70 μέρες του 2024 για τον ελληνικό στίβο