Με κακή... εκκίνηση οι Ρόκετς

Δεν χρειάστηκαν ιδιαίτερες... ρουκέτες, για να φτάσουν οι Χιούστον Ρόκετς στο 103-76 επί των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς.

Οι «πρωτευουσιάνοι» ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο (44-41 υπέρ των γηπεδούχων), αλλά στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης περιορίστηκαν επιθετικά και γνώρισαν «βαριά» ήττα. Μάλιστα οι «ρουκέτες» δεν είχαν στην διάθεσή τους τον Κέβιν Μάρτιν, αλλά η απουσία του δεν κόστισε.

Άλλωστε ο Τσέιζ Μπάντινγκερ είχε 21 πόντους με 4/6 τρίποντα και οκτώ ριμπάουντ, ενώ ο Λουίς Σκόλα ακολούθησε με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο αντικαταστάτης του πρώτου σκόρερ των Ρόκετς, Κόρτνεϊ Λι, έμεινε στους οκτώ πόντους και ο Κάιλ Λόουρι στους 9. Ακόμα, ο Σάμουελ Ντάλεμπερτ πέτυχε 11 πόντους και μοίρασε τρεις τάπες στο δεύτερο ημίχρονο αποτρέποντας ενδεχόμενη επιστροφή των «μάγων» στο ματς.

Για τους Ουίζαρντς διακρίθηκαν οι Τζον Ουόλ (17 π., 8 ρ., 6 ασ.) και Νικ Γιανγκ (15 π.), αλλά οι συμπαίκτες τους, μεταξύ των οποίων ο Τζαβέιλ Μακ Γκι (9 π., 11 ρ.), υστέρησαν. Μοιραία γνώρισαν την 16η τους ήττα σε 19 ματς από την αρχή της σεζόν, ενώ ο σύλλογος του Χιούστον «ανέβηκε» στο 11-8.

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους