«Διπλό» με δίδυμο γκαρντ οι Νετς

Μπορεί ο Μεχμέτ Οκούρ και ο Μάρσον Μπρουκς να έμειναν εκτός αποστολής την τελευταία στιγμή, αλλά οι Νιου Τζέρζεϊ Νετς είχαν σε καλή βραδιά τα δύο βασικά τους γκαρντ και επικράτησαν των Κλίβελαντ Καβαλίερς με 99-96.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ξεπέρασαν δύο φορές το +10, αλλά η δεύτερη αποδείχθηκε καταλυτική, αφού οι «καβς» παρέμειναν πίσω στο σκορ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Οι 13 πόντοι του Ντερόν Ουίλιαμς, οι 11 του Άντονι Μόροου και οι 10 του Κρις Χάμφρις συνέβαλαν στο 47-37 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ουίλιαμς έφτασε τους 27, ενώ συμπλήρωσε δέκα ασίστ, ο Μόροου τους 22 και ο 26χρονος φόργουρντ, ο οποίος ήταν «αμφίβολος» μέχρι την έναρξη του παιχνιδιού, τους 18. Με αυτές τις επιδόσεις των δύο γκαρντ και του Χάμφρις έμειναν μπροστά στο σκορ οι Νετς, αν και ο Κάιρι Έρβινγκ σταμάτησε στους 32 δικούς του πόντους, ο Αντουάν Τζέιμισον στους είκοσι και οι γηπεδούχοι διεκδίκησαν με διαδοχικά φάουλ τη νίκη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη της ομάδας του Νιου Τζέρζεϊ που άθροισε επτά σε είκοσι ματς από την αρχή της «κουτσουρεμένης» σεζόν. Από την άλλη, ο σύλλογος του Κλίβλαντ υπέστη την 11η του ήττα σε 18 παιχνίδια.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ