Μόνοι πρώτοι οι Κλίπερς

Κόντρα στους μαχητικούς Μέμφις Γκρίζλις, οι Λος Άντζελες Κλίπερς πήραν τη νίκη με 98-91 και βρέθηκαν μόνοι στο ρετιρέ της Pacific.

Στην αρχή του ματς, η ομάδα του Λος Άντζελες προηγήθηκε με 16 πόντους, αλλά οι Γκρίζλις μείωσαν την διαφορά πριν το ημίχρονο, το οποίο έληξε 45-44 υπέρ των γηπεδούχων. Μάλιστα το προβάδισμα άλλαξε χέρια 19 φορές και μονάχα στο τελευταίο 12λεπτο έμειναν μόνιμα μπροστά στο σκορ οι Κλίπερς, αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρκετές φορές στο -2.

Ο Κρις Πολ είχε 18 πόντους, 7 πόντους και επτά ασίστ, αλλά είναι φανερό πως δεν έχει ξεπεράσει ακόμα τον τραυματισμό του. Άλλωστε είχε απέναντί του τον Μάικ Κόνλεϊ (4 π., 7 ασ., 5 ρ., 4 κλ.) που τον πίεσε αρκετά. Από την πλευρά του, ο Μο Ουίλιαμς παρέμεινε «ζεστός» και έφτασε τους 18 πόντους με αρκετά κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά.

Ακόμα ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 20 πόντους, οκτώ ασίστ, δύο μπλοκ και 9 ριμπάουντ, αλλά δεν άντεξε μέχρι τα τελευταία λεπτά, στα οποία τον κατέβαλε η κόπωση. Τρία μπλοκ και 9 ριμπάουντ είχε ο Ντε Άντρε Τζόρνταν, ενώ ο Καρόν Μπάτλερ σταμάτησε στους 17 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Για τους Γκρίζλις, οι οποίοι επέμειναν μέχρι το τέλος, ξεχώρισε ο Ρούντι Γκέι με 24 πόντους και επτά ριμπάουντ. Εντυπωσίασε πάλι ο Μαρκ Γκασόλ με 18 πόντους,  11 ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ ο Ο Τζέι Μέιο είχε 14 πόντους με τρία τρίποντα και ο Τόνι Άλεν άλλους 14.

Πλέον οι Κλίπερς έχουν ρεκόρ 10-6 και είναι μισή επιτυχία μπροστά από τους συμπολίτες τους, Λέικερς. Από την πλευρά τους, οι Γκρίζλις υποχώρησαν στο 10-8 και στην τρίτη θέση της Southwest, 1.5 επιτυχία μακριά από τους πρωτοπόρους, Σαν Αντόνιο Σπερς.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ