Από το... -27 οι Σέλτικς

Με μία απίθανη εμφάνιση στο τέταρτο 12λεπτο, οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν εκτός έδρας των Ορλάντο Μάτζικ με 91-83.

Το ημίχρονο έληξε 58-37 και στο δεύτερο μέρος οι Μάτζικ έφτασαν στο +27, αλλά οι «κέλτες» πέτυχαν την ανατροπή με ηγέτες τον Πολ Πιρς (24 π., 10 ασ., 6 ρ.) και τον rookie Eτουάν Μουρ (16 π.). Όλα αυτά χωρίς τον τραυματισμένο Ραζόν Ρόντο και τον Ρέι Άλεν που έμεινε με την σύζυγό του στην Βοστόνη, καθώς αναμένει από ώρα σε ώρα παιδί.

Ένα επιμέρους σκορ 17-7 στο τέλος της τρίτης περιόδου μείωσε την διαφορά στους 11, αλλά μία απίστευτη αμυντική προσπάθεια των Σέλτικς στο τέταρτο 12λεπτο ήταν αυτή που αποδείχθηκε καθοριστική. Συγκεκριμένα στα τελευταία δώδεκα λεπτά οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις οκτώ πόντους και δέχθηκαν 27, οπότε σημειώθηκε η ανατροπή στο Amway Arena.

Στο μεταξύ, ο Κέβιν Γκαρνέτ κατέγραψε double-double με 12 πόντους, δέκα ριμπάουντ, 4 μπλοκ, 3 κλεψίματα και τέσσερις ασίστ, ενώ ο Μικαέλ Πιετρούς ολοκλήρωσε την προσπάθεια του με δώδεκα πόντους.

Ο Ντουάιτ Χάουαρντ έφτασε στα 16 ριμπάουντ και στους 16 πόντους, αλλά ο χρόνος του στο παρκέ περιορίστηκε, ειδικά στο πρώτο μέρος, λόγω φάουλ. Ούτε αυτός, ούτε ο Ράιαν Άντερσον (12 π.), ούτε ο Χέντο Τούρκουγλου (10 π., 7 ασ.) κατάφεραν να κρατήσουν τους Μάτζικ μπροστά στο σκορ.

Ακόμα, ο Τζέισον Ρίτσαρντσον είχε 13 πόντους και ο Τζαμίρ Νέλσον 11, αλλά η ομάδα του Ορλάντο υποχώρησε στο 12-6 και στην τρίτη θέση της Southwest μία επιτυχία μακριά από τους Μαϊάμι Χιτ. Από την πλευρά τους, οι Σέλτικς έχουν πλέον οκτώ νίκες σε 17 ματς και απέχουν 3.5 επιτυχίες από τους πρωτοπόρους της Atlantic, Φιλαδέλφεια 76ερς.