Πάτησαν... γκάζι οι Ουόριορς

Τρεις σερί «δύσκολες» ήττες αποτέλεσαν μάθημα για τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, καθώς επικράτησαν των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 101-93 με καλή εμφάνιση στα τελευταία λεπτά.

Οι «πολεμιστές» είχαν χάσει τα πρόσφατα τους παιχνίδια χάνοντας την αυτοσυγκέντρωση στο τέταρτο 12λεπτο, αλλά απόψε βελτιώθηκαν στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος. Άλλωστε ο Στέφεν Κάρι είχε 32 πόντους, επτά ασίστ και έξι ριμπάουντ, οπότε οι Ουόριορς δύσκολα θα έχαναν τη νίκη.

Στην δωδέκατη εντός έδρας επιτυχία του συλλόγου του Όκλαντ στα τελευταία 13 του παιχνίδια με τους Μπλέιζερς συνέβαλαν επίσης οι Ντέιβιντ Λι (26 π., 5 ρ.) και Μπράντον Ρας (14 π.). Πάντως, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, αλλά απώλεσαν το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος, με τον Λα Μάρκους Όλντριντζ (18 π.) και Νικολά Μπατούμ (16 π.) να ξεχωρίζουν επιθετικά.

Μάλιστα, εξέπνευσε η προθεσμία καταβολής νέου συμβολαίου στον Γάλλο φόργουρντ παράλληλα με τον αγώνα. Αυτό σημαίνει πως το καλοκαίρι ο Μπατούμ θα είναι restricted free agent.

Οι Μπλέιζερς υποχώρησαν στο 11-8 και παραμένουν στην τέταρτη θέση της Northwest. Στην ίδια θέση της Pacific βρίσκεται η ομάδα του Όκλαντ με έξι νίκες σε 17 παιχνίδια.

Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι