«Χάλασε» το πάρτι των Μάβερικς

Νίκη 15 πόντων πέτυχαν οι Μινεσότα Τίμπεργουλφς στην έδρα των Ντάλας Μάβερικς την ημέρα που οι δεύτεροι παρέλαβαν τα... δαχτυλίδια τους.

Μάλιστα, οι «μαβς» έτρεχαν σερί επτά νικών στο American Airlines Center, αλλά αυτό ανήκει πλέον στο... παρελθόν. Επίσης, είχαν ηττηθεί με 105-94 από τους Μαϊάμι Χιτ στο εναρκτήριο αγώνα της σεζόν, ο οποίος είχε επίσης εορταστικό χαρακτήρα, αφού ανέβηκαν τα λάβαρα περί κατάκτησης του πρωταθλήματος στην οροφή του κλειστού στάδιο του Ντάλας.

Απόψε, οι «λύκοι», αν και βρέθηκαν στο -14, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ευρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 54-52. Άρχισαν το τρίτο 12λεπτο με επιμέρους 13-4 και δεν άφησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Την ημέρα που υπέγραψε το νέο του συμβόλαιο, ο Κέβιν Λοβ ανταποκρίθηκε με 31 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Ακόμα ο Ρίκι Ρούμπιο συνέβαλε με δώδεκα ασίστ και 16 πόντους, αλλά ο Ισπανός πλέι-μέικερ υπέπεσε παράλληλα σε επτά λάθη και είχε μόλις 4/16 σουτ. Από την άλλη, ο Τζέισον Τέρι είχε 17 πόντους και ο Σον Μάριον 15.

Μοιραία, για αυτούς, υποχώρησαν στο 11-8 και επέτρεψαν στους «γουλφς» να πανηγυρίσουν την όγδοη τους νίκη σε 18 παιχνίδια από την αρχή της «κουτσουρεμένης» σεζόν.

Πόλο Γυναικών: Στον τελικό του Champions League o Ολυμπιακός!
ΠΑΟΚ: Ίωση ο Κωνσταντέλιας και χάνει το ντέρμπι!
ΑΕΚ: Αγάλματα των Νεστορίδη και Παπαϊωάννου θα τοποθετηθούν στην «OPAP Arena»
Συνελήφθη γνωστός μπασκετμπολίστας για ενδοοικογενειακή βία - Χτυπούσε και δάγκωνε τη σύντροφό του