«Έπεσαν» οι Γκρίζλις στο Πόρτλαντ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012 07.38

Οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς επικράτησαν των Μέμφις Γκρίζλις με 97-84 έχοντας καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και διακόπτοντας σερί επτά νικών των δεύτερων.

Μπορεί ο Μάρκους Κάμπι να πέτυχε μόλις τρεις πόντους, αλλά συγκέντρωσε 22 ριμπάουντ και κατέγραψε πέντε μπλοκ, τα οποία αποδείχθηκαν πολύτιμα για τους Μπλέιζερς. Ακόμα, το ημίχρονο έληξε 47-43 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι κυριάρχησαν στο τρίτο 12λεπτο και πέτυχαν την 11η τους φετινή νίκη σε 18 παιχνίδια.

Ο Λα Μάρκους Όλντριτζ σταμάτησε στους 23 πόντους με 8/13 σουτ, ενώ ο Τζαμάλ Κρόφορντ, με τον ρόλο του έκτου παίκτη, σημείωσε 15 πόντους. Από την άλλη ξεχώρισαν οι είκοσι πόντοι του Ο Τζέι Μέιο.

Συνολικά οι Γκρίζλις έμειναν πίσω με δέκα πόντους από το πρώτο 12λεπτο, αλλά βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν. Εντούτοις δεν έγινε το ίδιο έπειτα από το αντίστοιχο επιθετικό ξέσπασμα (+19) του συλλόγου του Πόρτλαντ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οπότε υποχώρησαν στο 10-7.