Από νωρίς οι Μπλέιζερς

Οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς δημιούργησαν μεγάλη διαφορά πριν το ημίχρονο (53-38) και κατέληξαν με... σβησμένες μηχανές στο 101-89 σε βάρος των Σακραμέντο Κινγκς.

Ο Τζέραλντ Ουάλας επέστρεψε στην δράση με είκοσι πόντους, ενώ ο αναπληρωματικός Τζαμάλ Κρόφορντ τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους ευστοχώντας σε 9 από τις 18 του επιθετικές προσπάθειες. Αυτοί συνέβαλαν καταλυτικά στο επιμέρους 32-17 του δεύτερου 12λεπτου, το οποίο έκρινε τον αγώνα.

Άλλωστε, αμφότερες οι ομάδες ξεκούρασαν τους χρήσιμους τους παίκτες, όταν η διαφορά ξεπέρασε το +15. Τελικά οι Κινγκς μείωσαν την διαφορά, αλλά δεν ανησύχησαν τους θεατές στο Rose Garden.

Αυτή ήταν η δέκατη φετινή νίκη των Μπλέιζερς, οι οποίοι παραμένουν στην τέταρτη θέση της Northwest με ρεκόρ 10-7. Από την άλλη, οι ουραγοί της Pacific υπέστησαν την 12η τους ήττα σε 18 παιχνίδια με τον Ντε Μάρκους Κάζινς να ξεχωρίζει με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ σε μία μέτρια, συνολικά, εμφάνιση.