Πολύ... χαλαρά οι Θάντερ

Για τέταρτο διαδοχικό ματς στο Chesapeake Energy Arena, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ξεπέρασαν το +30 και έφτασαν στο 99-79 επί των Ντιτρόιτ Πίστονς.

Οι 18.203 θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό της Οκλαχόμα απόλαυσαν άλλη μία επιβλητική εμφάνιση των Θάντερ, οι οποίοι ξεκούρασαν τους βασικούς σε όλο το τέταρτο 12λεπτο. Άλλωστε το +30 (51-21) καταγράφηκε πριν την λήξη του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να ευστοχούν σε 22 από τα πρώτα τους 33 σουτ.

Οι Ράσελ Ουέστμπρουκ και Τζέιμς Χάρντεν πέτυχαν από 24 πόντους, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ ακολούθησε με είκοσι. Τα «πιστόνια» απλά μείωσαν στο -17 την ώρα που οι «βροντές» είχαν ήδη αποσύρει τους παραπάνω, αλλά αποδείχθηκαν... αναξιόπιστα.

Το αρνητικό για τους γηπεδούχους ήταν πως τραυματίστηκε ο Νικ Κόλισον και ο Σερτζ Ιμπάκα έπρεπε να τον αντικαταστήσει στα τελευταία... ανούσια λεπτά. Δεν γνωστοποιήθηκε το μέγεθος του προβλήματος στον αριστερό αστράγαλο του αναπληρωματικού φόργουρντ.

Σε κάθε περίπτωση, οι πρωτοπόροι της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ προωθήθηκαν στο 14-3 και προκάλεσαν την 14η ήττα των Πίστονς σε 18 ματς. Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων, που τελείωσαν τον αγώνα με 34.1% στα σουτ, ήταν ο Μπράντον Νάιτ με 13 πόντους.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκτός από το μεγάλο «ραντεβού» ο Μάτι Λι