«Ρουκέτες» διαρκείας και στην Μινεάπολις

Επτά σερί νίκες συμπλήρωσαν οι Χιούστον Ρόκετς με το 107-92 σε βάρος των Μινεσότα Τίμπεργουλφς.

Ο Κέβιν Μακχέιλ επικράτησε στο πρώτο του ματς σαν αντίπαλος των «λύκων», με τον Κέβιν Μάρτιν να πετυχαίνει 31 πόντους. Ακόμα, ο Κάιλ Λόουρι είχε triple-double με 16 πόντους, 10 ασίστ και 10 ριμπάουντ, οπότε οι «ρουκέτες» παρέμειναν εντός... στόχων.

Στο τέλος του τρίτου 12λεπτου και στην αρχή του τέταρτου, οι φιλοξενούμενοι είχαν επιμέρους σκορ 19-1 και ουσιαστικά «καθάρισαν» τον αγώνα, αν και ο Κέβιν Λοβ επέστρεψε στις θετικές εμφανίσεις με 39 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ. Άλλωστε οι Τίμπεργουλφς υπέπεσαν σε δέκα λάθη στο τέταρτο 12λεπτο, με την διαφορά να μεγαλώνει σε βάρος τους.

Ακόμα, ο Ρίκι Ρούμπιο είχε 12 ασίστ, αλλά μόλις 2/10 σουτ και πέντε λάθη. Ένας άλλος rookie, ο Ντέρικ Ουίλιαμς αντικατέστησε τον άρρωστο Ουες Ουίλιαμς και βρέθηκε για πρώτη φορά στην βασική πεντάδα των «λύκων», αλλά έμεινε στους 11 πόντους με 3/9 σουτ.

Μοιραία, οι γηπεδούχοι υπέστησαν την δέκατη τους ήττα σε 17 παιχνίδια, ενώ οι Ρόκετς έχουν πλέον ακριβώς το αντίθετο ρεκόρ (10-7).

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!