Με Μίλσαπ οι Τζαζ

Ο Πολ Μίλσαπ σημείωσε 26 πόντους και οδήγησε τους Γιούτα Τζαζ στη νίκη με 108-98 επί των Μινεσότα Τίμπεργουλφς.

Ο 26χρονος φόργουρντ αντιμετώπισε τον «πολύ» Κέβιν Λοβ, αλλά επικράτησε κατά κράτος στο τέταρτο 12λεπτο. Στα κρίσιμα λεπτά του αγώνα είχε 6/7 σουτ και δώδεκα πόντους ο Μίλσπαπ, ο οποίος έκανε ότι ήθελε τον αντίπαλο του και ουσιαστικά έκρινε τον νικητή του ματς.

Όλα αυτά ενώ ο Ρίκι Ρούμπιο πετύχαινε 17 πόντους και μοίραζε 11 ασίστ σε ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια στο ΝΒΑ. Γίνεται αντιληπτό πως η θετική εμφάνιση του Ισπανού γκαρντ δεν συνδυάστηκε με επιτυχία της ομάδας της Μινεσότα, αφού οι Τζαζ κέρδισαν για ένατη φορά στα τελευταία τους 11 παιχνίδια.

Άλλωστε, για πρώτη φορά ύστερα από... χρόνια, ο Λοβ έμεινε χωρίς double-double με 15 πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Στους 15 σταμάτησε επίσης ο Ντέρικ Ουίλιαμς, ενώ ο Ουές Τζόνσον ακολούθησε με 13, αλλά ο Αλ Τζέφερσον και ο Σι Τζέι Μάιλς πέτυχαν από 18 πόντους δημιουργώντας την διαφορά πέρα από το «μεγάλο» παιχνίδι του Μίλσαπ. Μάλιστα ο σέντερ της ομάδας του Σολτ Λέικ συγκέντρωσε παράλληλα δώδεκα ριμπάουντ.

Πλέον, η έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος έχει δέκα νίκες σε 15 αγώνες. Από την άλλη, οι Τίμπεργουλφς γνώρισαν την ένατη του ήττα σε 16 παιχνίδια από την αρχή της «κουτσουρεμένης» σεζόν.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ