«Έστρωσε» με τριάντα ο Μπος

Με τον Κρις Μπος να πετυχαίνει τριάντα πόντους, οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν σχετικά εύκολα των Φιλαδέλφεια 76ερς με 113-92.

Στο δεύτερο μέρος, οι Χιτ ξεπέρασαν το +10 και κράτησαν σταθερά την διαφορά σε επίπεδα... ασφαλείας για το υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης. Οι «σίξερς» τελείωσαν το ημίχρονο όντας πίσω με 56-49, αλλά δεν έκαναν την παραδοσιακή τους αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, μια και παραιτήθηκαν στις ορέξεις του Κρις Μπος και του Λεμπρόν Τζέιμς.

Ο πρώτος σταμάτησε στους τριάντα πόντους με 11/19 σουτ και ο δεύτερος στους 28 με 12/17 σουτ.  Συνολικά οι Χιτ είχαν 54.3% στα σουτ έναντι του 44.6% των φιλοξενουμένων, κάτι που δημιούργησε ουσιαστικά την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Παράλληλα η «νίκη» με 52-31 στα ριμπάουντ αποδείχθηκε ισάξια καθοριστική.

Για τους πρωτοπόρους της Atlantic ξεχώρισε ο Λούις Ουίλιαμς με 22 πόντους σε 31 λεπτά, αν και ξεκίνησε από τον πάγκο. Μακριά από τον καλό του εαυτό (4/12) έμεινε ο Τζρου Χολιντέι, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα πόντους.

Ακόμα, ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 13 πόντους συν 9 ριμπάουντ, ο Έλτον Μπραντ 12 πόντους και ο Έβαν Τέρνερ 16. Για τους Χιτ σε διψήφιο αριθμό πόντων (11) έφτασε και ο Μάριο Τσάλμερς που μοίρασε και οκτώ ασίστ.

Με τρεις σερί επιτυχίες, η ομάδα του Μαϊάμι προωθήθηκε στο 11-4 και βρίσκεται για την ώρα στην κορυφή της Southeast μαζί με Ορλάντο Μάτζικ και Ατλάντα Χοκς. Από την άλλη, οι 76ερς υποχώρησαν στο 11-5, αλλά διατηρούν απόσταση 4.5 επιτυχιών από τους Νιου Γιορκ Νικς στον δικό τους όμιλο.

Ολυμπιακή Φλόγα: Έφθασε στη Μασσαλία το θρυλικό Belem
Χαλάει ο καιρός με πτώση θερμοκρασίας μέχρι το Σάββατο
Champions League: Η καρδιά της Ρεάλ Μαδρίτης δε λυγίζει - Επική πρόκριση στον τελικό!
Euroleague: Σπουδαίο "διπλό" και πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final Four