Νέο «διπλό» για Νάγκετς

Έστω και δύσκολα, οι Ντένβερ Νάγκετς συνέχισαν τις επιτυχίες μακριά από την έδρα τους ξεπερνώντας το εμπόδιο των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς με 108-104.

Στο πρώτο 12λεπτο, οι ουραγοί του πρωταθλήματος πήραν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά οι Νάγκετς μείωσαν άμεσα και το ημίχρονο έληξε 63-61 υπέρ των «πρωτευουσιάνων». Χωρίς μεγάλες διαφορές κύλησε το υπόλοιπο ματς, αλλά κατέληξε στους φορμαρισμένους φιλοξενούμενους που έχουν κυριαρχήσει στην ανατολική ακτή των Ηνωμένων Πολιτειών τις τελευταίες μέρες.

Ο Κώστας Κουφός ξεκίνησε πάλι βασικός (με τον Νενέ να μένει εκτός λόγω τραυματισμού), αλλά συμπλήρωσε μόλις δύο πόντους και μάζεψε έξι ριμπάουντ σε 14 λεπτά. Με 10/16 σουτ ξεχώρισε, αν και ήταν αναπληρωματικός, ο Αλ Χάρινγκτον που τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους. Ακόμα, οι Ντάριο Γκαλινάρι και Τάι Λόουσον πέτυχαν από 21 πόντους, ενώ ο δεύτερος είχε επίσης 9 ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Από την άλλη, ο Νικ Γιανγκ είχε 25 πόντους, ο Τζαμάλ Κρόφορντ 18 πόντους και ο Τζον Ουόλ πλησίασε το triple double με 13 πόντους, δέκα ριμπάουντ και 9 ασίστ. Εντούτοις οι Ουίζαρντς υπέστησαν την 13η τους ήττα σε 15 συνολικά παιχνίδια.

Τα τρία διαδοχικά «διπλά» των Νάγκετς έφεραν την ομάδα του Ντένβερ στο 11-5. Πλέον βρίσκονται 1.5 επιτυχία μακριά από την κορυφή της Northwest και τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση