Θάντεους και νέα ανατροπή για τους 76ερς

Με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Φιλαδέλφεια 76ερς κέρδισαν τους Ατλάντα Χοκς με 90-76.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 47-39 υπέρ των «γερακιών», τα οποία συνεχίζουν την πορεία τους χωρίς τον Αλ Χόρφορντ. Ωστόσο ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος δεν ανέτρεψε απλά το σκορ, αλλά προκάλεσε διαφορά υπέρ των «σίξερς». Άλλωστε το αρνητικό ξεκίνημα και η καλύτερη συνέχεια αποτελεί πάγια τακτική του συλλόγου της Πενσιλβάνιας φέτος.

Ο Θάντεους Γιανγκ πρωταγωνίστησε με 8/11 σουτ και είκοσι πόντους, ενώ ο Τζρου Χολιντέι ακολούθησε με 11 ασίστ και 16 πόντους. Δεκαέξι ριμπάουντ, από την πλευρά του, συγκέντρωσε ο Έλτον Μπραντ και η ομάδα της Φιλαδέλφειας επικράτησε συνολικά με 51-32 στον συγκεκριμένο στατιστικό τομέα. O Ιγκουοντάλα μπορεί να έμεινε στους 11 πόντους, αλλά ενθουσίασε τους 14.000 θεατές με ένα απίστευτο κάρφωμα σε ένα σερί 14-0 στο τρίτο 12λεπτο.

Έτσι, οι 76ερς ξεπέρασαν άμεσα την ήττα τους από τους Ντένβερ Νάγκετς στην παράταση και οι πρωτοπόροι της Atlantic βρέθηκαν στο 11-4. Στα 24 λεπτά... έμειναν οι Χοκς που υποχώρησαν στο 11-5 και μάλλον θα χάσουν την πρώτη θέση της Southeast μέχρι το τέλος της βραδιάς και σίγουρα απώλεσαν το σερί τεσσάρων νικών. Άλλωστε πρώτος τους σκόρερ ήταν ο Ουίλι Γκριν με 14 πόντους, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες ήταν μέτριοι έως κακοί στο Wells Fargo.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»