Επιτέλους νίκη για Μάβερικς

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου 2012 08.11

Ύστερα από δύο διαδοχικές εκτός έδρας ήττες στα τελευταία δεύτερα, οι Ντάλας Μάβερικς επικράτησαν με 94-91 των Γιούτα Τζαζ στο Σολτ Λέικ.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ευτύχησαν να έχουν προβάδισμα στο σκορ από την αρχή του αγώνα και να κλείσουν το ημίχρονο στο υπέρ τους 59-50. Πριν, όμως, αρχίσουν οι σκέψεις περί ξεκούρασης των βασικών, οι Τζαζ επανήλθαν, ισοφάρισαν το σκορ και πήραν μερικές φορές το προβάδισμα.

Τότε οι εκπληκτικοί (52.1 % στα σουτ) «μαβς» έδειξαν πως έχουν αποφασίσει να πάρουν το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Σον Μάριον (22 π., 10/17 σ.) έκαναν ακριβώς αυτό. Οι γηπεδούχοι του Αλ Τζέφερσον (22 π., 9 ρ.) αστόχησαν στα κρίσιμα σουτ και υπέστησαν την δεύτερη φετινή τους ήττα στο EnergySolutions Arena.

O Ροντρίγκ Μπομπουά πέτυχε 17 πόντους σε 18 λεπτά με 2/4 τρίποντα, ενώ ο Ντιρκ Νοβίτκσι ήταν κουρασμένος και έμεινε στους δώδεκα πόντους. Για τους Τζαζ, πέρα από τον Τζέφερσον, ο Σι Τζέι Μάιλς τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και ο Πολ Μίλσαπ με 16 συν 13 ριμπάουντ.

Πλέον, η ομάδα του Σολτ Λέικ έχει ρεκόρ 9-5, ενώ αυτή του Ντάλας 9-7. Αμφότερες βρίσκονται εντός της προνομιούχας οκτάδας της δυτικής περιφέρειας του NBA.