«Βασιλιάς» ο Λεμπρόν

Περίπατο έκαναν οι Μαϊάμι Χιτ κόντρα στους Λος Άντζελες Λέικερς, αφού τους κέρδισαν με 98-87 παραμένοντας πάνω από το +15 για 36 λεπτά.

Μονάχα στο τέταρτο 12λεπτο έδειξαν απειλητικοί οι «λιμνάνθρωποι», οι οποίοι έχασαν από νωρίς την δυναμικότητα του Άντριου Μπάινουμ (15 π., 12 ρ.) που «φορτώθηκε» με φάουλ. Ακόμα, ο... ταλαιπωρημένος Κόμπι Μπράιαντ είχε 3/6 τρίποντα και 26 πόντους, αλλά μόλις 8/21 σουτ. Από την άλλη, ο Λεμπρόν Τζέιμς τελείωσε το παιχνίδι με 31 πόντους, οκτώ ριμπάουντ, οκτώ ασίστ και τέσσερα κλεψίματα, αν και ξεκουράστηκε στο μεγαλύτερο κομμάτι του δεύτερου ημιχρόνου.

Άλλωστε, οι Χιτ προηγήθηκαν με 52-37 στο ημίχρονο και με 77-56 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου. Πέρα από τον Τζέιμς, οι γηπεδούχοι πήραν 15 πόντους και οκτώ ριμπάουντ από τον Κρις Μπος, ενώ ο Σέιν Μπατίερ πέτυχε 11 πόντους μαρκάροντας παράλληλα τον Μπράιαντ των Λέικερς.

Ακόμα, ο Έντι Κάρι επέστρεψε ύστερα από καιρό στα παρκέ. Ο 29χρονος σέντερ πέτυχε έξι πόντους σε 6:06. Πρώτος σκόρερ των Λέικερς αναδείχθηκε ο Πάου Γκασόλ με 26 πόντους, ενώ ο Ισπανός φόργουρντ συγκέντρωσε παράλληλα οκτώ ριμπάουντ.

Με την εύκολη νίκη τους στο American Airlines Center, ο σύλλογος του Μαϊάμι συμπλήρωσε δέκα στα πρώτα 14 του παιχνίδια για φέτος. Από την άλλη, οι Λέικερς υπέστησαν την έκτη τους ήττα σε 16 ματς.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο πλην της νίκης» - Όσα είπε ο Μεντιλίμπαρ
ΑΕΚ: Τιμωρία μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών
Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR: Οι Ιταλοί ακύρωσαν εισιτήρια Ελλήνων λίγο πριν το τζάμπολ!
Βύρωνας: Talk of the town η Μαρίνα Σάττι σε κατάστημα ΟΠΑΠ