Απίθανη ανατροπή για τους Κινγκς

Αν και βρέθηκαν πίσω με 80-66 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου, οι Σακραμέντο Κινγκς αρίστευσαν στην τέταρτη και κέρδισαν με... 92-88 τους Ιντιάνα Πέισερς.

Μόλις οκτώ πόντους πέτυχαν, δηλαδή, οι φιλοξενούμενοι στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης στο Pavilion. Οι Ντάρεν Κόλισον (16 π.), Ντάνι Γκρέιντζερ (16 π.), Ρόι Χίμπερτ (13 π.) και Ντέιβιντ Ουέστ (13 π.) δημιούργησαν μεν διαφορά υπέρ των Πέισερς, αλλά... ξέχασαν ότι απομένουν δώδεκα λεπτά στον αγώνα.

Από την άλλη, οι «βασιλιάδες» είχαν χαμηλά ποσοστά στα σουτ με την ολοκλήρωση 36 αγωνιστικών λεπτών, αλλά  εκμηδένισαν στην συνέχεια τους αντιπάλους τους και έφτασαν στη νίκη. Ο Μάρκους Θόρντον τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, ενώ ο Ντε Μάρκους Κάζινς είχε 13 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Πάντως οι αναπληρωματικοί Φραντσίσκο Γκαρσία (16 π.) και Αϊσάια Τόμας (8 π.) πέτυχαν τους περισσότερους κρίσιμους πόντους των Κινγκς. Ο σύλλογος του Σακραμέντο συμπλήρωσε έτσι πέντε νίκες σε 15 παιχνίδια και άφησε τους Πέισερς στις 9 σε 13 ματς.

UEFA Youth League: Ασταμάτητος Ολυμπιακός, στον τελικό της διοργάνωσης!