Τους κρατάει ο Σμιθ

Ο Τζος Σμιθ πέτυχε αρκετά κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά και εξασφάλισε τη νίκη με 93-84 των Ατλάντα Χοκς σε βάρος των Τορόντο Ράπτορς.

Μάλιστα τα «γεράκια» συμπλήρωσαν τρεις σερί νίκες, αν και δεν έχουν στην διάθεσή τους τον βασικό τους σέντερ, Αλ Χόρφορντ. Άλλωστε ο Σμιθ πέτυχε 28 συνολικά πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ, για να καλύψει το κενό του all-star συμπαίκτη του. Ο 26χρονος φόργουρντ ήταν αυτός που κράτησε τους Χοκς μπροστά στο σκορ, όταν οι Ράπτορς έκαναν την τελική τους αντεπίθεση στο τελευταίο 12λεπτο.

Ακόμα, ο Τζο Τζόνσον είχε 27 πόντους, έξι ασίστ και πέντε ριμπάουντ. Από την άλλη, οι Ράπτορς έμειναν για άλλη μία βραδιά χωρίς τον πρώτο τους σκόρερ, Αντρέα Μπαρνιάνι, και άγγιξαν το -13 στο πρώτο ημίχρονο. Προφανώς οι 13 συνολικά πόντοι των Αμίρ Τζόνσον και Χοσέ Καλντερόν δεν αποδείχθηκαν αρκετοί. Από την πλευρά του, ο αναπληρωματικός Λεάντρο Μπαρμπόσα είχε 22 για τους φιλοξενούμενους.

Έτσι, ο καναδικός σύλλογος γνώρισε την πέμπτη συναπτή του ήττα και την δέκατη του σε 14 φετινά ματς. Ακριβώς το αντίθετο ρεκόρ (10-4) έχει πλέον η ομάδα της Ατλάντα και παρέμεινε μισή επιτυχία πίσω από τους Ορλάντο Μάτζικ στην κούρσα για την πρώτη θέση της Southeast.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»