Με Έρβινγκ οδηγό οι Καβς

Με τον Κάιλι Έρβινγκ να τους οδηγεί επιθετικά, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας με 102-94 των Σάρλοτ Μπόμπκατς.

Το νούμερο 1 του φετινού ντραφτ έβαλε 25 πόντους κι έκανε εφτά φορές ευτυχισμένους τους συμπαίκτες του, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή και να φθάνουν στην έκτη φετινή νίκη τους. Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 57-46 στο ημίχρονο, με τον Ντι Τζέι Όγκουστιν να καθοδηγεί τους γηπεδούχους με 17 πόντους, στην επανάληψη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και έφυγαν με το διπλό από την «Time Warner Cable Arena». Ο 24χρονος πλέι μέικερ περιορίστηκε στους 7 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, τελειώνοντας με 9/17 σουτ εντός παιδιάς.

Οι Μπόμπκατς προηγούνταν με 94-92, δύο λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά οι Καβαλίερς έκαναν σερί 9-0, με τον Άντερσον Βαρεχάο να πετυχαίνει δύο καθοριστικά καλάθια και να ολοκληρώνει τον αγώνα με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Basketball Champions League: "Έπεσε" μαχόμενο το Περιστέρι
Ολυμπιακοί Αγώνες: Παραδόθηκε η Ολυμπιακή Φλόγα στη Γαλλία
Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»