Πέντε σερί νίκες για τους Μάβερικς

Το εμπόδιο των Σακραμέντο Κινγκς ξεπεράστηκε εύκολα και οι Ντάλας Μάβερικς έφτασαν στις πέντε συναπτές νίκες με το αποψινό τους 99-60.

Η διαφορά πήρε διαστάσεις από το πρώτο 12λεπτο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο... 52-23 υπέρ των παγκόσμιων πρωταθλητών. Αμφότερες οι ομάδες έδιναν το τέταρτο τους παιχνίδι σε πέντε βράδια, αλλά οι Μαβς ξεκαθάρισαν ότι απόψε θα πάρουν τη νίκη.

Ο Τζέισον Τέρι αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 21 πόντους. Ακόμα, οι Βινς Κάρτερ (16 π.) και Ντιρκ Νοβίτσκι (14 π.) ήταν θετικοί, αν και αγωνίστηκαν... ελάχιστα. Ακόμα και πριν την λήξη του ημιχρόνου οι Μάβερικς χρησιμοποίησαν αρκετούς αναπληρωματικούς.

Έτσι, ο σύλλογος του Ντάλας ανέβηκε στο 8-5, ενώ αυτός του Σακραμέντο γνώρισε την ένατη του ήττα σε 13 παιχνίδια από την αρχή της «κουτσουρεμένης» σεζόν. Οι «βασιλιάδες» είχαν... 22/86 σουτ και γενικά πραγματοποίησαν πολύ κακή εμφάνιση στο American Airlines Center.