Τραυματισμός Καρμέλο και ήττα στο Μέμφις για Νικς!

Την στιγμή που έδειχναν να βρίσκουν τον ρυθμό τους, οι Νιου Γιορκ Νικς ηττήθηκαν με 94-83 στην έδρα των Μέμφις Γκρίζλις έχοντας στην σύνθεσή τους έναν... καταραμένο Καρμέλο Άντονι.

Ο All-Star φόργουρντ των Νικς χτύπησε τον καρπό του στο πρώτο ημίχρονο, αλλά «έσφιξε τα δόντια» και έμεινε στο παρκέ. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο λόγω ενοχλήσεων στον... αστράγαλο. Υποβλήθηκε άμεσα, μάλιστα, σε εξετάσεις στα αποδυτήρια της ομάδας του, με τις ακτινογραφίες να αποδεικνύονται «καθαρές».

Στο μεταξύ ο Ρούντι Γκέι σημείωνε 26 πόντους και «σκότωνε» αργά και σταθερά τους Νικς. Οι Νεοϋορκέζοι προσπάθησαν απεγνωσμένα να επανέλθουν στο ματς στο τελευταίο 12λεπτο, αλλά ήταν ήδη αργά. Έτσι το σερί τεσσάρων νικών τους έλαβε τέλος.

Πέρα από τα 11/16 σουτ του Γκέι, οι γηπεδούχοι είχαν 7/12 και 18 πόντους από τον Ο Τζέι Μέιο, ενώ ο Τόνι Άλεν πέτυχε δώδεκα πόντους και ο Μαρκ Γκασόλ δέκα πόντους συν δώδεκα ριμπάουντ.

Αυτή ήταν η τέταρτη τους νίκη σε δέκα ματς και παράλληλα οι Νικς υποχώρησαν στο 5-5. Από 14 πόντους σημείωσαν οι Άντονι και Μπιλ Ουόκερ, ο rookie Ιμάν Σουμπέρτ είχε 12 πόντους με 5/20 σουτ και ο Αμάρε Στουντεμάιρ (6 π.) αντιμετώπισε από νωρίς πρόβλημα με φάουλ.

Παναθηναϊκός AKTOR - Περιστέρι: Γιορτάζει με τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ πριν τη μάχη των playoffs
Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των παικτών που «άλωσαν» την Πόλη (vids)
Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του