«Χάλασε» την επιστροφή του Ουέιντ ο Νέιτ

Το καλύτερο του παιχνίδι με την φανέλα των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς έκανε ο Νέιτ Ρόμπινσον στο 111-106 επί των Μαϊάμι Χιτ στην παράταση, ενώ ο Ντορέλ Ράιτ πέτυχε έξι τρίποντα σε βάρος της παλιάς του ομάδας.

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε 96-96, αλλά οι «πολεμιστές» επανήλθαν στις επιτυχίες με μπροστάρη τον 2-φορές νικητή διαγωνισμού καρφωμάτων του ΝΒΑ. Μάλιστα ο Ρόμπινσον πέτυχε τις κρίσιμες ελεύθερες βολές (συνολικά είχε 14/14), με τις οποίες συμπλήρωσε 24 πόντους, αν και ξεκίνησε... νωθρά το παιχνίδι.

Όλα αυτά, ενώ επέστρεψε στην σύνθεση των περυσινών φιναλίστ ο Ντουέιν Ουέιντ και οι Χιτ είχαν προηγηθεί ακόμα και με είκοσι πόντους διαφορά. Μάλιστα, ο «φλας» δεν είχε πρόβλημα... προσαρμογής, αφού σημείωσε 34 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο τέλος του τέταρτου 12λεπτου, αλλά δεν έκαναν σουτ στην τελευταία επίθεση 13 δευτερολέπτων με τον Μόντα Έλις (22 π., 9/25 σ., 9 λ.) να μένει με την μπάλα στα... χέρια. Στην παράταση, ο Ρόμπινσον και ο πρώην παίκτης των Χιτ, Ντορέλ Ράιτ (20 π., 10 ρ., 6/11 τρ.)... διόρθωσαν αυτή την πραγματικότητα και πρόσφεραν τη νίκη στους Ουόριορς. Ακόμα, ο Ντέιβιντ Λι είχε άλλους 20 πόντους συν 14 ριμπάουντ.

Για τους Χιτ, πέρα από τους 34 του Ουέιντ, ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε 26 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ, ενώ ο Κρις Μπος είχε 16 πόντους και ο Μάριο Τσάλμερς δώδεκα.

Έπειτα από τις παραπάνω εξελίξεις, ο σύλλογος του Μαϊάμι υποχώρησε στο 8-2 και βρέθηκε στην δεύτερη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NBA. Από την άλλη, αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη της ομάδας του Όκλαντ σε εννέα συνολικά ματς.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ