Θέαμα και... 48 πόντοι για τον Κόμπι

Μπορεί το 99-83 να μην ισοδυναμεί με άνετη νίκη, αλλά οι Λος Άντζελες Λέικερς πρόσφεραν θέαμα στο παιχνίδι εναντίον των Φίνιξ Σανς.

Ειδικά στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, ο Κόμπι Μπράιντ είχε πολλά κέφια και γέμισε τα «Top Ten» της εβδομάδας, του μήνα και της... σεζόν με τις εμπνεύσεις του. Μάλιστα δεν παρέλειψε να σημειώσει... 48 ολόκληρους πόντους, οπότε πέτυχε την πρώτη «40άρα» της σεζόν, ενώ οι Λέικερς κέρδισαν για έβδομη διαδοχική φορά στο Staples Center.

Οι «ήλιοι» δεν βρήκαν κάποιον τρόπο να αντιμετωπίσουν τον 33χρονο γκαρντ, ο οποίος πέτυχε τουλάχιστον 25 πόντους για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι. Αξιοσημείωτη συμβολή στη νίκη είχαν και οι Πάου Γκασόλ (16 π., 12 ρ.) και Άντριου Μπάινουμ (12 π.), αλλά ο Μπράιντ ήταν αυτός που... πονοκεφάλιασε τους φιλοξενούμενους.

Άλλωστε, ακόμα και στο τέταρτο 12λεπτο οι Σανς μείωσαν στον έναν πόντο, αλλά δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Γενικά παρέμειναν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά λόγω... Στιβ Νας, αφού ο 37χρονος πλέι-μέικερ πρόσθεσε μία ακόμα θετική εμφάνιση στο παλμαρέ του με 13 πόντους και οκτώ ασίστ. Ακόμα, ο Τσάνινγκ Φράι είχε 17 πόντους και ο Μάρτσιν Γκόρτατ 16.

Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα της ομάδας του Φίνιξ σε εννέα παιχνίδια. Αντίθετα, οι «λιμνάνθρωποι» βρέθηκαν στο 7-4 και στην κορυφή της Pacific.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!