Έσπασαν τα... φρένα στην Φιλαδέλφεια

Τέσσερις σερί νίκες συμπλήρωσαν οι Φιλαδέλφεια 76ερς με το 97-62 σε βάρος των Τορόντο Ράπτορς στο Wells Fargo.

To ημίχρονο έληξε 41-34 με ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τέλος, αλλά στο δεύτερο μέρος επέστρεψε μόλις μία ομάδα στο παρκέ. Οι «σίξερς» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, σκόραραν κατά βούληση και εκμηδένισαν τα επιθετικά ατού του καναδικού συλλόγου.

Ο Αντρέ Ιγκουοντάλα ξεχώρισε με 14 πόντους και δέκα ριμπάουντ, αλλά ο Τζρου Χολιντέι (14 π.), ο Λου Ουίλιαμς (13 π.) και ο rookie Νίκολα Βούτσεβιτς (9 π., 10 ρ.) ήταν επίσης θετικοί για τους γηπεδούχους. Μεταξύ άλλων, η ομάδα της Φιλαδέλφειας ξέφυγε με επιμέρους σκορ 30-8 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι 76ερς είχαν 15/40 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο τα 21/43 αποδείχθηκαν αρκετά. Παράλληλα, ο Αντρέα Μπαρνιάνι έμεινε στους 21 πόντους με 8/19 σουτ, ενώ οι υπόλοιποι Ράπτορς ήταν... αιχμάλωτοι και ακόμα περισσότερο άστοχοι.

Έτσι, οι «σίξερς» βρέθηκαν στο 5-2 και άφησαν τους αντιπάλους τους στο 3-5. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έμειναν στην πρώτη θέση της Atlantic, κάτι που θύμισαν σε όλους οι 14.522 οπαδοί των 76ερς που βρέθηκαν στο κλειστό.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκτός από το μεγάλο «ραντεβού» ο Μάτι Λι