Αρχή και τέλος... Πίστονς

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση, οι Ντιτρόιτ Πίστονς επιβλήθηκαν των Σικάγο Μπουλς με 109-94.

Έτσι τα «γεράκια» επανήλθαν, προσωρινά τουλάχιστον, στην δεύτερη θέση της Southeast με ρεκόρ 6-3. Άλλωστε, ο Τζος Σμιθ (25 π.) φρόντισε να κρατήσει συνεχώς τους Χοκς μπροστά στο σκορ και αποδείχθηκε κορυφαίος παίκτης της ομάδας του για δεύτερη συνεχόμενη βραδιά.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από την αρχή περιορίζοντας τον Ντέρικ Ρόουζ (8 π.) και με ένα 18-2 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφθασαν στο 63-45. Ακολούθησαν... 5/5 τρίποντα του Βλάντιμιρ Ραντμάνοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο και η διαφορά πήρε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις.

Δώδεκα πόντους, οκτώ ασίστ και πέντε κλεψίματα είχε ο Τζεφ Τιγκ, ενώ ο Αλ Χόρφορντ συνέβαλε με δέκα πόντους και επτά ριμπάουντ.

Από την πλευρά τους, οι «ταύροι» υποχώρησαν στο 7-2 και έμειναν πίσω από τους Μαϊάμι Χιτ στην συνολική βαθμολογία του ΝΒΑ. Στα τελευταία λεπτά, ενώ οι δύο ομάδες είχαν παρατάξει αναπληρωματικούς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά, αλλά χωρίς ιδιαίτερο νόημα.

Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!