«Λύγισαν» και στο Rose Garden οι Λέικερς

Οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς περιόρισαν τα «όπλα» των Λος Άντζελες Λέικερς στο δεύτερο ημίχρονο και έφθασαν στη νίκη με 107-96.

Αν και οι «λιμνάνθρωπο» προηγήθηκαν με 56-52 στο ημίχρονο σημείωσαν μόλις 18 πόντους στο τρίτο 12λεπτο και σαράντα συνολικά στο δεύτερο μέρος, οπότε ηττήθηκαν στο Rose Garden και υποχώρησαν στο 4-4. Από την άλλη, οι Μπλέιζερς βρέθηκαν στο 5-1 και στην κορυφή της Northwest.

Ο Τζέραλντ Ουάλας πέτυχε 31 πόντους με 13/19 σουτ, ενώ ο Λα Μάρκους Όλντριτζ τελείωσε το παιχνίδι με δέκα ριμπάουντ και 28 πόντους. Σε κάθε περίπτωση, η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν «πολυτιμότερη» για τους Μπλέιζερς. Συγκεκριμένα, ένα σερί 19-6 έφερε τους γηπεδούχους στο +7, με το +13 να αποτελεί την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, πριν οι Λέικερς μειώσουν στα τελευταία λεπτά.

Από την άλλη, ο Κόμπι Μπράιντ έφθασε στους τριάντα πόντους, με οκτώ ριμπάουντ και τρεις ασίστ, ενώ ο Άντριου Μπάινουμ συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις με 21 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ. Εντούτοις, ούτε αυτοί, ούτε οι 19 πόντοι του Πάου Γκασόλ απέτρεψαν την τέταρτη φετινή ήττα της ομάδας του Λος Άντζελες, αφού μεταξύ άλλων οι φιλοξενούμενοι είχαν... 0/13 τρίποντα. Μάλιστα, οι Λέικερς έχουν πλέον 0-3 μακριά από το Staples Center.

Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα