Γρήγορη παραίτηση των Μαβς στο Σαν Αντόνιο

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από το πρώτο 12λεπτο, οι Σαν Αντόνιο Σπερς συνέτριψαν τους Ντάλας Μάβερικς με 93-71.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές επέστρεψαν στις μέτριες εμφανίσεις με ιδιαίτερα εμφατικό τρόπο στο AT&T Center. To πρώτο δωδεκάλεπτο έληξε 31-17, ενώ το ημίχρονο είχε σκορ το... 55-29. Μάλιστα, όλα αυτά τα πέτυχαν οι Σπερς χωρίς τον τραυματισμένο Μανού Τζινόμπιλι.

Άλλωστε τα πρώτα έξι τρίποντα βρήκαν στόχο, ενώ οι Μαβς είχαν ποσοστό 28.9% στα σουτ. Η διαφορά πήρε διαστάσεις πολύ γρήγορα και το παιχνίδι... έληξε.

Ο Ματ Μπόνερ ξεχώρισε με 17 πόντους για τα «σπιρούνια» που προωθήθηκαν στο 5-2, αφού οι βασικοί ξεκουράστηκαν για όλο το δεύτερο ημίχρονο. Ακόμα, ο Γκάρι Νιλ είχε 4/7 τρίποντα και έφθασε στους δώδεκα πόντους.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού είναι πως σημειώθηκαν συνολικά... 24 πόντοι στο τρίτο 12λεπτο, κάτι που δείχνει πως αμφότερες οι ομάδες δεν... ασχολήθηκαν με το ματς στο δεύτερο μέρος. Πρώτος σκόρερ των Μάβερικς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 3-5, ήταν ο Τζέισον Τέρι με 17 πόντους, αφού ο Ντιρκ Νοβίτσκι και οι υπόλοιποι βασικοί έμειναν πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Ακόμα, ο Τσέισον Κιντ αποχώρησε πρόωρα από τον αγώνα λόγω τραυματισμού. Ο έμπειρος πλέι-μέικερ ένιωσε ενοχλήσεις στην μέση και αντικαταστάθηκε από τον Βινς Κάρτερ στην πρώτη περίοδο.

Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία