Θετικό πρόσημο για Κλίπερς

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των παικτών των Χιούστον Ρόκετς και έφθασαν εύκολα στο 117-89.

Μάλιστα, οι φιλόδοξοι Κλίπερς σημείωσαν 41 πόντους στο πρώτο 12λεπτο. Οι Κρις Πολ (20 π., 10 ασ.) και Μπλέικ Γκρίφιν (22 π., 9 ρ.) «λεηλάτησαν» την ανύπαρκτη αντίπαλη άμυνα και εξασφάλισαν από νωρίς διαφορά 15 πόντων.

Στην συνέχεια, με τους αναπληρωματικούς να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, η διαφορά δεν σταμάτησε να αυξάνεται και κατέληξε στο +28. Ο Ράντι Φόι ξεχώρισε από τις συμπληρωματικές λύσεις των Κλίπερς στο δεύτερο ημίχρονο με 16 πόντους με 6/8 σουτ.

Έτσι, η ομάδα του Λος Άντζελες απέκτησε θετικό πρόσημο στο ρεκόρ της, αφού προωθήθηκε στο 3-2. Στο μεταξύ, ο Τσόνσι Μπίλαπς επέστρεψε στην σύνθεση των Κλίπερς, αφού ξεπέρασε τον τραυματισμό του.

Από την άλλη, οι «ρουκέτες» υποχώρησαν στο 2-4 με δύο συνεχόμενες ήττες σε ισάριθμες βραδιές από τους δύο συλλόγους της «πόλης των αγγέλων» στο Staples Center. Πάντως και οι φιλοξενούμενοι πρόσφεραν χρόνο συμμετοχής στους αναπληρωματικούς τους, αφού στο δεύτερο ημίχρονο παράτησαν το παιχνίδι, με τον Κάιλ Λόουρι να αναδεικνύεται πρώτος τους σκόρερ με 17 πόντους.