Στο... ρελαντί οι Νάγκετς με τον Κουφό βασικό

Υπερβολικά εύκολα κέρδισαν οι Ντένβερ Νάγκετς τους Σακραμέντο Κινγκς με 110-83, αφού ουδείς βασικός ξεπέρασε τα 25 λεπτά συμμετοχής.

Μάλιστα, ο Κώστας Κουφός βρέθηκε στην βασική πεντάδα των Νάγκετς. Σε 25 λεπτά είχε 4/6 σουτ, 11 ριμπάουντ και δέκα πόντους. Στο πλαίσιο της οικονομίας δυνάμεων αποσύρθηκε σχετικά πρόωρα από τον αγώνα, αφού η διαφορά είχε ήδη πάρει διαστάσεις.

Από την αρχή του ματς, οι γηπεδούχοι απέκτησαν σημαντική διαφορά μπροστά στους οπαδούς τους στο Pepsi Center. Μάλιστα, ο Ρούντι Φερνάντεθ, αν και ήταν η πρώτη αλλαγή, συμπλήρωσε 31 λεπτά στο παρκέ και ξεπέρασε όλους τους συμπαίκτες του.

Ένας άλλος αναπληρωματικός, ο Αλ Χάρινγκτον αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, αφού οι Τάι Λόουσον, Άαρον Αφλάλο, Τιμοφέι Μοζγκόφ, Ντανίλο Γκαλινάρι και Κώστας Κουφός έφυγαν... νωρίς, για να ξεκουραστούν. Άλλωστε, αυτό ήταν το δεύτερο παιχνίδι σειράς τριών αγώνων σε ισάριθμες ημέρες.

Οι «βασιλιάδες», από την πλευρά τους έμειναν χωρίς νίκη στο τρίτο τους εκτός έδρας παιχνίδι, αν και ο Ντε Μάρκους Κάζινς πέτυχε 23 πόντους και ο Μάρκους Θόρντον άλλους είκοσι. Συνολικά το ρεκόρ των Κινγκς είναι πλέον 2-5.

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου