Δεύτερη σερί νίκη για Ράπτορς

Με καταπληκτική άμυνα, οι Τορόντο Ράπτορς μετέτρεψαν το +7 του ημιχρόνου σε 92-77 και επιβλήθηκαν σχετικά εύκολα των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Πλέον οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 3-3, αλλά ο μοναδικός καναδικός σύλλογος του ΝΒΑ συμπλήρωσε δύο διαδοχικές επιτυχίες. Άλλωστε σταμάτησε να χάνει ματς, στα οποία προηγείται στο ημίχρονο.

Η τέταρτη επιλογή του φετινού ντραφτ, Τριστάν Τόμπσον, επέστρεψε σαν επαγγελματίας του ΝΒΑ στο Τορόντο και σημείωσε μόλις... έναν πόντο σε 16 λεπτά. Ο Καναδός φόργουρντ είχε 0/5 σουτ, αλλά συνολικά η ομάδα του έμεινε στα 24/81, οπότε η ήττα στο Air Canada Centre ήταν φυσιολογική.

Από την άλλη, ο Αντρέα Μπαρνιάνι είχε 11/16 σουτ και 31 πόντους, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν 9/18 (5/8 τρ.) και 25 πόντους, ενώ ο Χοσέ Καλντερόν μοίρασε 11 ασίστ, συγκέντρωσε έξι ριμπάουντ και με 6/8 σουτ συμπλήρωσε 13 πόντους. Οι τρεις συγκεκριμένοι παίκτες αποδείχθηκαν υπεραρκετοί, αφού η συλλογική άμυνα των Ράπτορς ανέλαβε τα υπόλοιπα.

Για τους Καβς διασώθηκε ο Αντουάν Τζέιμισον με 19 πόντους, ενώ ο Άντερσον Βαρεχάο μάζεψε 13 ριμπάουντ. Από την πλευρά του, ο Κάιρι Άιρβινγκ είχε 3/13 σουτ, 2 λάθη και μόλις δώδεκα πόντους, αφού δεν βρήκε ρυθμό.