Περίπατος των 76ερς στο Όκλαντ

Αν και βρέθηκαν πίσω στο πρώτο δωδεκάλεπτο, οι Φιλαδέλφεια 76ερς πραγματοποίησαν την καλύτερή τους φετινή εμφάνιση και συνέτριψαν με 107-79 τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς.

Ο rookie Κλέι Τόμπσον ξεκίνησε για πρώτη φορά σαν βασικός στους «πολεμιστές», αλλά έμεινε στους τρεις πόντους σε 26 λεπτά! Έτσι, η απουσία του Μόντα Έλις δεν καλύφθηκε και οι Ουόριορς γνώρισαν «βαριά» εντός έδρας ήττα, η οποία τους έφερε στο 2-2.

Από την άλλη, ο Λουίς Ουίλιαμς πέτυχε 23 πόντους από τον πάγκο με 4/4 τρίποντα! Για τους 76ερς ακολούθησε στο σκοράρισμα ένας άλλος… παγκίτης, αφού οι 18 πόντοι του Θάντεους Γιανγκ ξεπέρασαν τις αντίστοιχες επιδόσεις των παικτών που βρέθηκαν στην βασική πεντάδα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-19 στην πρώτη περίοδο, αλλά στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω με 50-42. Οι «σίξερς» συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό και περιόρισαν τα «όπλα» των Ουόριορς, για να πάρουν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Άλλωστε, μονάχα ο Στέφεν Κάρι, ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό, πέτυχε 21 πόντους, ενώ ο Ντέιβιντ Λι χρειάστηκε 24 σουτ, για να φθάσει στους 18. Έτσι, η ομάδα της Φιλαδέλφειας συμπλήρωσε ρεκόρ 2-2.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα