Στο... χαλαρό οι 76ερς

Με μεγαλύτερη διαφορά το +23 (67-34) οι Φιλαδέλφεια 76ερς ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Φίνιξ Σανς με 103-83 και πέτυχαν την πρώτη τους φετινή νίκη.

Οι Αντρές Ιγκουοντάλα, Τζρου Χολιντέι και Θάντεους Γιανγκ σημείωσαν από 15 πόντους, ενώ οι Λουίς Ουίλιαμς (13 π.), Τζόντι Μικς (12 π.) και Έβαν Τέρνερ (12 π.) ξεπέρασαν επίσης τους δέκα πόντους. Άλλωστε, οι αναπληρωματικοί πήραν μεγάλο χρόνο συμμετοχής, λόγω της διαφοράς στο σκορ, και το σκοράρισμα... μοιράστηκε.

Στο ημίχρονο το σκορ είχε ήδη φθάσει στο 48-34 υπέρ των «σίξερς», αλλά ένα σερί 19-0 στην τρίτη περίοδο διαμόρφωσε το 67-34 και «τελείωσε» οριστικά τον αγώνα.

Για τους Σανς ξεχώρισε ο νεοαποκτηθείς Ρόνι Πράις με 16 πόντους, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ καριέρας. Οι Γκραντ Χιλ και Χακίμ Ουαρίκ είχαν από 14, ενώ ο Στιβ Νας απογοήτευσε τους 16.360 θεατές του US Airways Center με 2/11 σουτ.

Πλέον, ο σύλλογος της Φιλαδέλφειας έχει ρεκόρ 1-1 έχοντας συμπληρώσει δύο εκτός έδρας ματς. Από την άλλη, οι «ήλιοι» υποχώρησαν στο 0-2.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι