Υπό αποδοκιμασίες οι Νετς και ο Χάμφρις

Αν και δέχθηκαν αποδοκιμασίες, οι Νιου Τζέρζεϊ Νετς κέρδισαν με 90-84 τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς και ξεκίνησαν νικηφόρα το 2011-12.

Μπορεί να βρέθηκε στο «στόχαστρο» των οπαδών που υποστήριζαν τους Ουίζαρντς, αλλά ο Κρις Χάμφρις τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 16 ριμπάουντ. Η θετική εμφάνιση του... μισητού 26χρονου φόργουρντ συνδυάστηκε με τους 23 πόντους, τα οκτώ ριμπάουντ και τις οκτώ ασίστ του Ντερόν Ουίλιαμς, οπότε η νίκη ήρθε σχεδόν φυσιολογικά.

Πάντως, οι Νετς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21 πόντους στην δεύτερη περίοδο, αλλά απάντησαν με σερί 16-2. Άλλωστε, ο Τζον Ουόλ είχε 3/13 σουτ, αν και έφθασε στους 133 πόντους και οι «πρωτευουσιάνοι» έμειναν γρήγορα πίσω στο σκορ.

Καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων ήταν ο Νικ Γιάνγκ με 16 πόντους σε 18 λεπτά. Ο χρόνος του περιορίστηκε λόγω τραυματισμού στο αριστερό πόδι, ο οποίος δεν αποδείχθηκε σοβαρός.