Ρεκόρ οι Σέλτικς, νίκη οι Λέικερς

Μπορεί ο Ρέι Άλεν να έγραψε ιστορία, αλλά οι Λέικερς ήταν αυτοί έφυγαν νικητές (92-86) από το TD Garden.

Οι Λέικερς πήραν εκδίκηση για την εντός έδρας  ήττα από τους Σέλτικς πριν 12 μέρες κερδίζοντας οι ίδιοι στο «σπίτι» των αντιπάλων τους. Οι περυσινοί φιναλίστ των πλέι-οφ του ΝΒΑ μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο. Συγκεκριμένα, οι Λέικερς ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, με τον Κόμπι Μπράιντ να πετυχαίνει 20 από τους 23 συνολικά του πόντους στο δεύτερο 48λεπτο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Σέλτικς διατήρησαν ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ. Επίσης, ο Ρέι Άλεν πέτυχε το 2561ο τρίποντο της καριέρας του, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του θρυλικού Ρέτζι Μίλερ.

Πλέον, η μεταξύ τους σειρά θα μείνει στο 1-1, όσον αφορά την κανονική διάρκεια της σεζόν. Μονάχα ένας δεύτερος συνεχόμενος τελικός πλέι-οφ των δύο ιστορικών ομάδων, μπορεί να αποφέρει ξεκάθαρο νικητή.

Δωδεκάλεπτα: 27-20, 53-45, 68-72, 86-92.

Μπόστον Σέλτικς (Ρίβερς):  Ρόντο 12, Άλεν 20 (3), Πέρκινς 12, Πιρς 15 (1), Γκαρνέτ 10, Ουέιφερ 8, Ντέιβις 9, Ρόμπινσον, Μπράντλεϊ, Χαρανγκόντι, Ονιλ.
Λος Άντζελες Λέικερς (Σλόαν): Μπράιντ 23, Φίσερ 7 (1), Μπάινουμ 16, Αρτέστ 4, Γκασόλ 20, Οντόμ 10 (1), Μπράουν 12, Μπλέικ, Ουόλτον, Κάρακτερ, Έμπανκς, Σμιθ.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)