Ο Πρωτέας στον τελικό

Συντάκτης: Ανθή Λυρίτη Δημοσίευση: Σάββατο, 02 Απριλίου 2011 17.54

Ο Πρωτέας Βούλας πήρε σπουδαία νίκη επί του Πανιωνίου με 77-71 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι παίκτριες του Πανιωνίου μπήκαν δυνατά στον αγώνα και τα πρώτα λεπτά φάνηκε να κυριαρχούν σε άμυνα και επίθεση χτίζοντας διαφορά ακόμα και 8 πόντων (2-10) στα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ύστερα όμως οι τυπικά γηπεδούχες έκαναν την αντεπίθεση τους και βελτιώνοντας κυρίως την αμυντική τους λειτουργία κατάφεραν να βρουν λύσεις και να φέρουν τον αγώνα στα ίσια στο τέλος του δεκαλέπτου (19-19).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με άστοχες επιθετικές προσπάθειες και απο τις δυο ομάδες που έβγαζαν πάθος στο παρκέ αλλά δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Ο Πρωτέας Βούλας κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη της άμυνας του Πανιωνίου και πήρε προβάδισμα ακόμα και με πέντε πόντους (34-29) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου που έκλεισε με εύστοχο καλάθι της Κοχ και το σκορ στο 34-31.

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτριες του Πανιωνίου φάνηκε να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν άμεσα να ανακτήσουν το προβάδισμα και να προηγηθούν εκείνες αυτή τη φορά με διαφορά πέντε πόντων(36-41) με τρίποντο της Τρεμκατζή. Οι παίκτριες όμως του Πρωτέα δεν παραιτήθηκαν, το αντίθετο μάλιστα πίεσαν πολύ και κατάφεραν να μειώσουν και πάλι στον πόντο ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου που έληξε τελικά στο 42-45 με καλάθι της Γκοτζή.

Με το ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου ο Πρωτέας Βούλας κατάφερε με καλάθι της Φρόλιχ και έπειτα με τρίποντο της Βαλέτα να ισοφαρίσει και πάλι το παιχνίδι. Το ηθικό της νεοφώτιστης ομάδας ανέβηκε και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με έξι πόντους. Ο Πανιώνιος το πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις και μείωσε την διαφορά στον πόντο ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης, όμως στο τέλος οι παίκτριες του Πρωτέα ήταν αυτές που πανηγύριζαν στο κέντρο του γηπέδου την μεγάλη πρόκριση.

Κορυφαίες για τον Πρωτέα που πέτυχε 35 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν οι Βαλέτα και Φοξ που σκόραραν από 17 πόντους ενώ η Κοχ έκανε οτι μπορούσε από πλευράς Πανιωνίου και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 42-45, 77-71

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Γριμπαβιώτη, Βαλέτα 17, Φοξ 17, Μπαρμπερίδου 1, Κασάπογλου 16, Αστραντίνη, Τσέρου 8, Νικολοπούλου, Άσλεϊ 6, Φρολίχ 12

Πανιώνιος (Παππάς): Μάζιτς 16, Δανούση 1, Κοχ 22, Τρεμκατζή 8 Στεν 13, Γκοτζή 3, Πρασσά 6, Ανδρουλάκη 2