Έκανε το 2/2 η Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε έστω και δύσκολα να κάνει το 2/2 νικώντας την Βαλένθια στην έδρα της με σκορ 75-73 .

Η Φενέρμπαχτσε και η Βαλένθια  που ξεκίνησαν και οι δυο με νίκη στην πρεμιέρα παρουσιάστηκαν στο παρκέ αποφασισμένες να πάρουν την νίκη με αποτέλεσμα το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο να πηγαίνει πόντο-πόντο και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα χωρίς όμως να καταφέρουν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Ισπανοί παρότι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη ευστόχησαν σε  κάποια σουτ και να διατηρήθηκαν μέσα στο παιχνίδι πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-33.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους οι Τούρκοι με κορυφαίο τον Ομέρ Ονάν κατάφεραν να πάρουν διαφορά που έφτασε   τους δέκα πόντους στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Ισπανοί όμως ανέκαμψαν και έφεραν το μάτς στα  ίσια τρια λεπτά πριν τελειώσει το δεκάλεπτο(47-47) .Το τρίτο μέρος τελείωσε με τους Τούρκους να προηγούνται  με 54-52.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό . Η Φενέρμπαχτσε ήθελε πολύ την νίκη στην έδρα της και με την υποστήριξη των φιλάθλων της κατάφερε να πάρει ελαφρύ προβάδισμα τέσσερα λεπτά πριν τελειώσει ο αγώνας όμως η Βαλένθια ούτε τότε δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και μείωσε στο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα . Τελικά οι Τούρκοι πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν και έθεσαν σοβαρή υποψηφιότητα για την πρώτη θέση του ομίλου τους αφού ο Μαρτίνεζ δεν κατάφερε να ευστοχήσει από τη γραμμή των τριών πόντων και να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα:21-20,37-33,54-52,75-73

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ: Ούκιτς 4, Τουρκσάν 14 (2), Ονάν 22 (3), Λαβρίνοβιτς 2, Γιασικέβιτσιους 4, Πεκέρ, Σαβάς 4, Τόμας 15 (4), Πρέλντζιτς 10.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Κουκ 4, Αγκουστίν 6, Κλαβέρ 10 (1), Λίστσουκ 8, Μαρτίνεθ 14 (1), Πιετρούς 4, Σαβάνοβιτς 11 (1), Ντε Κολό 7 (1), Γιαβτόκας 9.