Πρώτη νίκη για την Λιέτουβος

Η Λιέτουβος Ρίτας επικράτησε στην Ισπανία της Κάχα Λαμποράλ  με σκορ 86-89  πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη νίκη της στο Τop-16 της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και φάνηκαν να αιφνιδιάζουν τους Ισπανούς στο πρώτο δεκάλεπτο. Παίζοντας πιεστική άμυνα κι έχοντας καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 9 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου(17-26).

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι Ισπανοί κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα και με κορυφαίους τους Χουέρτας και Μπάρατς έλεγξαν τον ρυθμό,  περιόρισαν τα λάθη και να έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα(40-37).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ μετά την ανάπαυλα με διάθεση να καθαρίσουν το παιχνίδι και κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά όμως οι Λιθουανοί δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία του λέξη… Με εντυπωσιακούς τους ΕλΑμίν, Μπαϊράμοβιτς και Μπιέλιτσα μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (56-55) και μετέτρεψαν τον αγώνα σε ντέρμπι για γερά νεύρα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Ο Τελέτοβιτς με δικό του τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα θέλησε να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση όμως ο ΕλΑμίν είχε άλλη γνώμη και με τρίποντο στην εκπνοή έφτασε  τους 22 πόντους και χάρισε στην Λιέτουβος την πρώτη της νίκη στο Top-16,θέτοντας παράλληλα σοβαρή υποψηφιότητα για ΜVP της αγωνιστικής.

Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι