Το έκανε θρίλερ

Το κρύο και το χιόνι που έπεφτε από χτες στο Κάουνας δεν προβλημάτισε τους «ερυθρόλευκους» που πήραν τη νίκη και έμειναν «ζωντανοί» στο κυνήγι της πρώτης θέσης.

Αποστολή στο Κάουνας Χαράλαμπος Σαραντινάκης

Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς επικράτησε με σκορ 71-64. Οι φίλοι της Ζαλγκίρις γέμισαν το γήπεδο (χωρητικότητας 5.000 θέσεων). Αξίζει να σημειωθεί ότι το «Κάουνο σπορτς χολ» είναι το αρχαιότερο γήπεδο στην Ευρώπη αφού κατασκευάστηκε το 1939!

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πολλές επιλογές στον συγκεκριμένο αγώνα, ή θα κέρδιζε ή θα κέρδιζε! Αυτό έκανε λοιπόν, με καλή εμφάνιση και έλεγχο του ρυθμού για ένα ημίχρονο αλλά πολλά κενά διαστήματα και κακές επιλογές στο δεύτερο. Οι Πειραιώτες έστω και δύσκολα πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν και τώρα πηγαίνουν με καλή ψυχολογία στα 2 ματς με τη Βαλένθια.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μπουρούση και Τεόντοσιτς να έχουν τον πρώτο λόγο στις επιθετικές επιλογές και τον Ντούσαν Ιβκοβιτς να έχει στο βασικό σχήμα τους Γκόρντον και Χαλπερίν. Ο Ελληνας σέντερ ξεκίνησε καλά τον αγώνα έχοντας 5 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά, ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς έδειξε ότι μπήκε και αυτός «ζεστός» αφού ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο που επιχείρησε. Από την Ζαλγκίρις ο Ουάτσον ήταν αυτός που είχε κάνει την μεγαλύτερη «ζημιά» αφού ερχόμενος από τον πάγκο σημείωσε γρήγορα 6 πόντους και έδωσε ένα μικρό προβάδισμα(4 πόντων) στην ομάδα του. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα, οι Χαλπερίν και Σπάνουλης έδωσαν περισσότερες επιθετικές επιλογές και με ένα σερί 12-0 έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με 23-16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Με «όπλο» την πολύ καλή του άμυνα συνέχισε το σερί που έφτασε στο 16-0 με 2 συνεχόμενα καλάθια από τον Νεστέροβιτς. Η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους, 27-16 στο 12ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν τους διαδρόμους δεν επέτρεψαν στον Ουάτσον να συνεχίσει να σκοράρει με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να πετύχει μόλις ένα καλάθι στα πρώτα 5 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Σπανούλης με 5 συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στους 12 πόντους, 34-22 στο 17ο λεπτό. Η καλή δουλειά στην άμυνα συνεχιζόταν για να έρθουν 2 τρίποντες «βόμβες» από τους Κέσελ και Τεόντοσιτς και να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 18 πόντους, 40-22, δευτερόλεπτα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το 1ο ημίχρονο. Το επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο ήταν 17-6. Η άμυνα και η παρουσία των Σπανούλη, Νεστέροβιτς στη 2η περίοδο ήταν τα «κλειδιά». Σκορ ημιχρόνου 40-22.

Ο Ολυμπιακός δεν πήρε το πόδι από το «γκάζι». Συνέχισε να παίζει πολύ καλή  άμυνα και με 9 πόντους από τους Τεόντοσιτς (5) και Μπουρούση πήρε διαφορά 24 πόντων, 50-26 στο 26ο λεπτό. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που είχαν πάρει οι «ερυθρόλευκοι». Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν. Εκαναν ένα σερί 8-0 και έριξαν την διαφορά στους 16 πόντους, 50-34 με 3 λεπτά να απομένουν για να τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο. Οι Λιθουανοί μείωσαν ακόμα περισσότερο με 3 εύστοχες βολές του Ντελινινκάιτις και ένα κάρφωμα του Κλιμαβίτσιους. 54-43 ένα λεπτό πριν από τη λήξη της περιόδου. Η Ζαλγκίρις έκανε ένα επιμέρους σκορ 17-6 με αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά στους 13 πόντους, 56-43 που ήταν και το σκορ στην 3η περίοδο.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει χάσει την αυτοσυγκέντρωση του. Η άμυνα του δεν λειτουργούσε σωστά, ενώ και στην επίθεση δεν έβρισκε λύσεις. 5 πόντους από τους Πότσιους και Μαριάνοβιτς μείωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά 56-48 για να έρθει ο Ερτσεγκ και με ένα σουτ 2 πόντων να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, 58-48 στο 33ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι δεν παραδόθηκαν συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα και δυσκόλευαν πολύ τον Ολυμπιακό να σκοράρει. Με καλάθι του Καλνιέτις η διαφορά έπεσε στους 6 πόντους 60-54, 5 λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα. Ο Ράσο Νεστέροβιτς έδινε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με δικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά στους 8 πόντους, 64-56 με 2 λεπτά να απομένουν. Οι γηπεδούχοι δεν άφηναν με τίποτα τον Ολυμπιακό να ξεφύγει και τελειώσει το ματς, 5 πόντοι από Ντελινικάιτις και Καλνιέτις έφεραν τη διαφορά στου 3 πόντους 61-64.  Η απάντηση ήρθε με ένα εξαιρετικά κρίσιμο τρίποντο από τον Σπανούλη  και πάλι η διαφορά στους 6, 67-61 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Δύο βολές του Τεόντοσιτς και ένα καλάθι του Γκόρντον ήταν αυτά που κλείδωσαν τη νίκη. Τελικό σκορ 71-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 22-40, 43-56, 64-71

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζούρος): Μπράουν, Τσάπιν 3, Πόσιους 19, Καλνιέτις 7, Ντελινινκάιτις 9, Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 2, Κουζμίνσκας 2, Μιλάκνις, Μαριάνοβιτς 12, Γουότσον 6, Κόλινς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς, Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 17, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 11, Κέσελ 3, Μαυροκεφαλίδης 4, Έρτσεγκ 4, Τεόντοσιτς 13, Χαλπερίν 3, Λούκας 7.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
1': 2-0 Καλνιέτις
2': 2-2 Μπουρούσης
3': 2-5 Τεόντοσιτς
3': 5-5 Ντελινινκάιτις
3': 5-7 Μπουρούσης
4': 7-7 Μαριάνοβιτς
4': 7-8 Μπουρούσης
5': 9-8 Ουάτσον
5': 9-10 Μαυροκεφαλίδης
5': 11-10 Ουάτσον
ΣΧΟΛΙΟ: Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με στόχο να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό, ωστόσο καμία από τις δύο δεν έχει καταφέρει να πάρει σημαντικό προβάδισμα.
6': 13-10 Ουάτσον
6': 13-11 Μπουρούσης
7': 15-11 Τσάπιν
7': 16-11 Τσάπιν
7': 16-12 Μπουρούσης
7': 16-14 Χαλπερίν
8': 16-15 Σπανούλης
8': 16-16 Σπανούλης
9': 16-17 Χαλπερίν
9': 16-19 Μαυροκεφαλίδης
10': 16-21 Σπανούλης
10': 16-23 Σπανούλης
ΣΧΟΛΙΟ: Οι γηπεδούχοι έτρεξαν και πέτυχαν κάποια εύκολα καλάθα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο σκορ με 16-11, ωστόσο ο Ολυμπιακός με ένα σερί 12-0 πήρε το πάνω χέρι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Β' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
11': 16-25 Νεστέροβιτς
12': 16-27 Νεστέροβιτς
13': 18-27 Κουζμίνσκας
14': 18-29 Νεστέροβιτς
ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ολυμπιακός δείχνει να έχει επιβάλει τον ρυθμό του και ήδη έχει πάρει μία διαφορά ασφαλείας από τους γηπεδούχους που έχουν κολλήσει στην πολύ καλή άμυνα των «ερυθρολεύκων».
16': 20-29 Μαριάνοβιτς
16': 20-32 Σπανούλης
17': 22-32 Πότσιους
17': 22-34 Σπανούλης
18': 22-37 Κέσελ
20': 22-40 Τεόντοσιτς
ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ολυμπιακός έχει επιβάλει τον ρυθμό του και ήδη έχει πάρει μία διαφορά ασφαλείας από τους γηπεδούχους που έχουν κολλήσει στην πολύ καλή άμυνα των «ερυθρολεύκων». Η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους…

Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
21': 22-42 Μπουρούσης
22': 22-45 Τεόντοσιτς
22': 24-45 Γιανκούνας
22': 24-47 Τεόντοσιτς
22': 26-47 Καλνιέτις
23': 26-48 Σπανούλης
24': 26-49 Μπουρούσης
24': 26-50 Μπουρούσης
25': 28-50 Μαριάνοβιτς
25': 29-50 Μαριάνοβιτς
25': 29-52 Σπανούλης
ΣΧΟΛΙΟ: Η ελληνική ομάδα συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και δεν έχει επιτρέψει στους Λιθουανούς να μειώσουν το σκορ και να ξαναπούν το παιχνίδι.
26': 32-52 Πότσιους
26': 34-52 Πότσιους
27': 36-52 Πότσιους
27': 36-54 Λούκας
27': 38-54 Πότσιους
28': 41-54 Ντελινικάιτις
29': 43-54 Κλιμαβίτσιους
30': 43-56 Ερτσεγκ
ΣΧΟΛΙΟ: Οι γηπεδούχοι έκανα την αντεπίθεσή τους με ηγέτη τον Πότσιους και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ξαναμπαίνοντας ουσιαστικά στο παιχνίδι.

Δ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
31': 46-56 Πότσιους
31': 48-56 Μαριάνοβιτς
32': 48-58 Ερτσεγκ
33': 51-58 Καλνιέτις
34': 51-60 Γκόρντον
35': 52-50 Μαριάνοβιτς
35': 54-60 Κλιμαβίτσιους
ΣΧΟΛΙΟ: Οι γηπεδούχοι έχουν «ψαλιδίσει» τη διαφορά σε επικίνδυνα επίπεδα, ενώ ο Ολυμπιακός δεν δείχνει ικανός να επιβάλει και πάλι τον δικό του ρυθμό. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι…
36': 54-61 Γκόρντον
36': 54-63 Νεστέροβιτς
36': 56-63 Μαριάνοβιτς
37': 56-64 Νεστέροβιτς
38': 59-64 Ντελινινκάιτις
39': 61-64 Καλνιέτις
39': 61-67 Σπανούλης
40': 62-67 Πότσιους
40': 64-69 Τεόντοσιτς
40': 64-71 Γκόρντον