Το σόου του Ναβάρο

Η Μπαρτσελόνα έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ναβάρο (24 π.) νίκησε τη Μακάμπι εντός έδρας με 81-71 και ξεκίνησε ιδανικά το TOP 16.

Οι Καταλανοί είχαν το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν καθόλου από την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 21-16, παίζοντας καλά στο ανοικτό γήπεδο, με τους πρωταθλητές Ισραήλ πάντως να αντέχουν.

Η Μακάμπι ισορρόπησε στη δεύτερη περίοδο και κάπως έτσι το ημίχρονο έληξε με 41-37 υπέρ των «μπλαουγκράνα» οι οποίοι πάντως φαινόταν ξεκάθαρα ότι είχαν τον έλεγχο του αγώνα.

Με τον «Λα Μπόμπα» κεφάτο, η Μπαρτσελόνα δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει. Ο αρχηγός της Μπάρτσα σκόραρε από παντού και κάπως έτσι η διαφορά πήγε στους δέκα πόντους (63-53), ακριβώς  στο 30’.

Η τέταρτη περίοδος κύλησε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο και η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε στην τελική επικράτηση.

Εκτός από τον Ναβάρο καλή απόδοση για την Μπαρτσελόνα είχε και ο πρώην παίκτης της Μακάμπι, Άλαν Αντερσον ο οποίος πέτυχε 16 πόντους. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης ήταν δεύτερος σκόρερ της ομάδας του με 12 πόντους.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σάδα, Ρούμπιο 1, Λάκοβιτς 3 (1), Ναβάρο 24 (5), Πέροβιτς 12, Βάσκεθ 10, Ινγκλις, Εντόνγκ, Μόρις 11 (1), Λόρμπεκ 2, Άντερσον 16 (1), Γκριμάου 2

ΜΑΚΑΜΠΙ: Πάργκο 9, Χέντριξ 13, Σαρπ, Μπλου 3 (1), Ελιάχου 6, Πνίνι 7 (2), Μπερστάιν 4, Έιντσον 4, Πέρκινς 13, Σχορτσανίτης 12

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"