Ολυμπιακός - Μπασκόνια 92-62: Χωρίς... αντίσταση

Εύκολο βράδυ είχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ επικρατώντας 92-62 της Μπασκόνια που δεν... εμφανίστηκε στον αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν... περίπατο απέναντι στους Βάσκους, «κλειδώνοντας» τα ατού των Ισπανών και παίρνοντας από την αρχή μια σημαντική διαφορά, την οποία μεγάλωναν όσο περνούσε ο χρόνος. Το τελικό 92-62 δείχνει την διαφορά των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Πλέον, οι Πειραιώτες βρίσκονται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας 13-5, μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης και είναι μία... ανάσα πίσω από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (14-4). Από την άλλη, η Μπασκόνια έπεσε στο 11-7, μαζί με την Φενέρμπαχτσε.

Ντέρμπι… για πέντε λεπτά

Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον μόνο για τα πρώτα πέντε λεπτά, όταν οι Βάσκοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να πιέσουν στην άμυνα και να πετύχουν καλάθι σε ανοικτό γήπεδο και με πρωταγωνιστή τον Τίλι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα 13-11 στο 5’. Από εκείνο το σημείο και μετά, το ματς γύρισε… τούμπα και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στην ανατροπή.

Με όπλο τους την δυνατή άμυνα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό, παίρνοντας τα ριμπάουντ και τρέχοντας στην επίθεση. Έτσι μέσα σε τρία λεπτά κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στο +7 (20-13) στο 8’ και έκτοτε δεν επέτρεψαν στους Βάσκους να πλησιάσουν στο σουτ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 24-17 για τον Ολυμπιακό και το δεύτερο αποτέλεσε παράσταση για έναν… ρόλο. Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν 26 πόντους, ενώ δέχθηκαν μόλις 11 φτάνοντας την διαφορά στο +22 (50-28) στο ημίχρονο.

Χωρίς… φρένα

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το… πόδι στο γκάζι, την στιγμή που η Μπασκόνια δεν μπορούσε να απειλήσει, ούτε μέσα από την ρακέτα, αλλά και ούτε έξω από την γραμμή του τρίποντου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να αγγίζει τους 30 πόντους (65-37) στο 26’ και στο +31 (72-41) στο 29’ με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο +33 (76-43).

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, κάτι η… επιπολαιότητα που έβγαλαν οι γηπεδούχοι στις πρώτες τους επιθέσεις, κάτι η προσπάθεια… επιστροφής της Μπασκόνια, έριξαν την διαφορά στους 24 (76-52) στο 34’ όμως και εκεί ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση και ουσιαστικά το ενδιαφέρον στράφηκε στην τελική διαφορά, η οποία έκλεισε στους 30 πόντους (92-62).

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-28, 76-43, 92-62

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 11, Μπιρτς 9, Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 12, Ουότερς 2, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 12, Μάντζαρης 10, Λοτζέσκι 8.

Μπασκόνια (Αλφόνσο Αλόνσο): Λάρκιν 12, Μπαρνιάνι 2, Βόιτμαν 3, Χάνγκα 11, Σεντεκέρσκις 3, Μπομπουά 9, Μπάζιτς 2, Ντιόπ, Τίλι 7, Μπάντιγκερ 8, Λουζ 5.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του ματς, όπως σας το πρόσφερε το Onsports:

Φανέλα που τιμά την μπύρα φόρεσε η Λέουβεν
ΣΕΓΑΣ: Με 28 μετάλλια και διακρίσεις οι πρώτες 70 μέρες του 2024 για τον ελληνικό στίβο
Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα