Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Superfoods 77-69: Με Παπαπέτρου και... βολές

Ο Έλληνας φόργουορντ άλλαξε την εικόνα του ντέρμπι στο ΣΕΦ, την στιγμή που οι διαιτητές έκριναν με διαφορετικά κριτήρια, κάτι που φαίνεται και από τις βολές, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» βάρεσαν 28 και οι «πράσινοι» μόλις 15!

Ο Ολυμπιακός απέκτησε πλεονέκτημα σε βάρος του Παναθηναϊκού Superfoods, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες «αιώνιες» αναμετρήσεις στην Ευρωλίγκα και πλέον βρίσκεται στο 11-5, ενώ το «τριφύλλι» έπεσε στο 9-7 στην «μάχη» για την είσοδο στην 4άδα της βαθμολογίας, όπου δίνει πλεονέκτημα για τα play offs.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη, χάρις στην μεστή εμφάνιση του Ιωάννη Παπαπέτρου από τα μισά της γ’ περιόδου, αλλά και διότι εκμεταλλεύτηκαν τα παιδαριώδη λάθη των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ στο σημείο που προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά. Πάντως, σημείο αναφοράς είναι και τα διαφορετικά κριτήρια των διαιτητών, οι οποίοι... έπαιξαν έδρα, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βαρέσουν 28 βολές, ενώ οι «πράσινοι» εκτέλεσαν μόλις 15.

Η εξέλιξη του ματς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και πίεσαν από την αρχή την ανάπτυξη του Ολυμπιακού, προκαλώντας πολλά προβλήματα στους Πειραιώτες, κάτι που φάνηκε και από το γεγονός πως στα πρώτα λεπτά, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν τρία κλεψίματα και με τον Καλάθη σε ρόλο… εκτελεστή πήραν προβάδισμα (4-0). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Μπιρτς να «χτυπά» από την ρακέτα, άλλαξαν την ροή του αγώνα και πήραν το προβάδισμα (11-5) στο 7’ και διατήρησαν το πλεονέκτημά τους μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-11).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον αγώνα, φτάνοντας στο +8 (21-13) στο 12’. Όμως, η είσοδος του Ρίβερς άλλαξε τα δεδομένα, μια και έβαλε συνεχόμενους πόντους, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό Superfoods στο σκοράρισμα και μειώνοντας στην ελάχιστη τιμή (24-23) στο 15’. Σ’ εκείνο το σημείο ο Παπανικολάου μ’ ένα καλάθι και φάουλ και ένα τρίποντο, έδωσε και πάλι… αέρα επτά πόντων στους γηπεδούχους (30-23) στο 16’ αλλά και πάλι οι «πράσινοι» επέστρεψαν και με τους Τζέιμς και Ρίβερς να σκοράρουν στην επίθεση, έφτασαν στο -1 (38-37) στο «κλείσιμο» του πρώτου μέρους.

«Πράσινη» αντίδραση, αλλά και λάθη στα κρίσιμα σημεία

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό Superfoods να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ρίβερς συνέχισε να σκοράρει στην επίθεση, την στιγμή που για τον Ολυμπιακό, ο Πρίντεζης προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του. Το τρίποντο του Τζέιμς στον αιφνιδιασμό έδωσε προβάρισμα τριών πόντων στους «πράσινους» (46-43) στο 23’ και στο 28’ (48-45). Όμως, σ’ εκείνο το σημείο… μίλησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα και με τη… βοήθεια του Γκριν, άλλαξε την ροή του αγώνα, δίνοντας πλεονέκτημα επτά πόντων (55-48) στο 30’ ενώ η περίοδος «έκλεισε» στο +5 (55-50).

Ο Παναθηναϊκός Superfoods συνέχισε να πιέζει για να πλησιάσει στο σκορ, έφτασε στο -4 (57-53) στο 32’ αλλά κάπου εκεί, οι «πράσινοι» κουράστηκαν και παρουσίασαν παιδαριώδη λάθη στα κρίσιμα σημεία, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έφτασαν στην νίκη 77-69 και απέκτησαν μεγάλο πλεονέκτημα σε βάρος του «τριφυλλιού».

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 38-37, 55-50, 77-69.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 10, Μπιρτς 11, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 13, Σπανούλης 12, Ουότερς 3, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 6, Μάντζαρης, Λοτζέσκι 7.

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίγκλετον 10, Νίκολς, Ρίβερς 23, Τζέιμς 24, Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 5, Τζεντίλε, Μπουρούσης 3, Καλάθης 4.