Ευρωλίγκα: Έκανε… πλάκα στην Πόλη η Μπάμπεργκ!

Εύκολο ήταν το… απόγευμα της Παρασκευής (30/12) για τους Γερμανούς στην Κωνσταντινούπολη, διαλύοντας 90-75 την Γαλατάσαραϊ.

Το «συγκρότημα» του Αντρέα Τρινγκέρι σημείωσε την 4η νίκη της στα τελευταία πέντε παιχνίδια και ανέβηκε στο 6-9, ρεκόρ που έχουν οι Ζαλγκίρις και Ούνικς Καζάν, ενώ αντίθετα, οι Τούρκοι έπεσαν και πάλι στην τελευταία θέση με 4-11, όπως και η Αρμάνι Μιλάνο.

Το ματς ήταν… ντέρμπι στα πρώτα λεπτά, μια και οι δύο ομάδες πήγαιναν... χέρι χέρι, αν και η Μπάμπεργκ ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα 24-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα τρίποντα των φιλοξενούμενων τους επέτρεψαν να ανοίξουν την διαφορά στο 47-38 στο ημίχρονο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, μια και η Μπάμπεργκ με ένα απίστευτο επιθετικό… κρεσέντο, ανέβασε την διαφορά στους 22 πόντους (74-52) στο 30’ και στο τέλος, κατάφερε να πάρει τη νίκη 90-75, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο το 2016.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-47, 52-74, 75-90.