Ευρωλίγκα: Μεγάλο «διπλό» της Φενέρ στην Μόσχα!

Στοπ… στην τρελή… πορεία της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Ευρωλίγκα έβαλε η Φενέρμπαχτσε επικρατώντας 95-79.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς υποχρέωσε στην δεύτερη ήττα στην φετινή σεζόν στην διοργάνωση την «ομάδα του στρατού», κάνοντας… πάρτι στην παράταση με επιμέρους 20-4! Πλέον, οι Τούρκοι βρίσκονται στο 9-5.

Το ματς ξεκίνησε με το «συγκρότημα» του Δημήτρη Ιτούδη να έχει τον έλεγχο του αγώνα και παρά το αρχικό καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, με μπροστάρη τον Μίλος Τεόντοσιτς, πήρε το προβάδισμα και έφτασε την διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό 23-13 για το πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, στην συνέχεια, η Φενέρ αντέδραση και μείωσε 28-25 με τρίποντο του Ντίξον, αλλά και πάλι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (41-36). Μάλιστα, στην αρχή του δεύτερου μέρους, η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (55-44) αλλά και πάλι τα «καναρίνια» επέστρεψαν.

Το ματς έγινε… θρίλερ στα τελευταία λεπτά, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν… χέρι χέρι. Ο Κουρμπάντοφ στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσε… αέρα τριών πόντων στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (75-72), αλλά ο Ντίξον… απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 75-75, με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα, αφού ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του «Ζοτς» έκαναν… πάρτι και πήραν τη μεγάλη νίκη 95-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 41-36, 59-58, 75-75, 79-95 (παρ.)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 21, Αουγκούστιν 5, Φριντζόν 2, Τζάκσον 11, Αντόνοφ 3, Φρίλαντ 2, Βοροντσέβιτς 15, Χίγκινς 2, Κριάπα 2, Κουρμπάνοφ 12, Χάινς 4.

Φενέρμπαχτσε (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Ούντοχ 17, Μαχμούτογλου 8, Άντιτς 4, Σλούκας 3, Νουνάλι 11, Βέσελι 10, Κάλινιτς 13, Ντίξον 25, Ντατόμε 4.

Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη