Ζαλγκίρις Κάουνας – Ολυμπιακός 75-88: Πήρε τη νίκη, αγωνία για Πρίντεζη

Σημαντική νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις με σκορ 75-88.

Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το ρεκόρ τους στο 8-4, καταφέρνοντας να περάσουν αλώβητοι από μια έδρα που πέρυσι είχαν υποστεί ήττα, που παράλληλα είχε σημάνει τον αποκλεισμό τους από τους νοκ άουτ αγώνες.

Μοναδική «παραφωνία» του αγώνα ο τραυματισμός του Πρίντεζη, δύο λεπτά πριν τη λήξη του ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν στο Κάουνας αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στη Ζαλγκίρι να κάνει ότι και πέρυσι, όταν είχε κερδίσει τον Ολυμπιακό και δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί στους νοκ άουτ αγώνες.

Έχοντας τον Ματ Λοτζέσκι σε πολύ καλή ημέρα, με άξιους συμπαραστάτες του τους Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μπιρτς, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε «ψυχωμένος» και έδειξε από την αρχή ότι δεν θα έδινε δικαιώματα στους Λιθουανούς.

Η πρώτη περίοδος είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ, με τις δύο ομάδες να παίρνουν συνεχώς τη σκυτάλη της πρωτοπορίας η μια από την άλλη. Ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους κυρίως από τον Πρίντεζη, ενώ Παπανικολάου και Σπανούλης έδιναν λύσεις όταν «κολλούσε» ο υπαρχηγός της ομάδας.

Η Ζαλγκίρις έτρεξε στο γήπεδο, και κατάφερνε συνεχώς να βρίσκει τις απαντήσεις στα καλάθια των παικτών του Σφαιρόπουλου, την ώρα που το ενθουσιώδες κοινό της έδειχνε να «παγώνει» από την αποφασιστικότητα του Ολυμπιακού.

Οι δύο ομάδες πήγαν στο τάιμ άουτ της πρώτης περιόδου με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2 πόντους (23-21) και η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς.

Η διαφορά ήταν ότι στην εξίσωση προστέθηκε και ο Γκριν ο οποίος έδωσε πόντους όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του, με την Ζαλγκίρις να κρατάει στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα μικρό προβάδισμα 2 έως 4 πόντων, μέχρι το τελευταίο λεπτό πριν το ημίχρονο, όταν ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι, χωρίς ωστόσο να διευρύνει την διαφορά του (40-42 στο ημίχρονο).

Το δεύτερο μέρος ήταν καλύτερο για τον Ολυμπιακό. Η επίθεση έκανε καλά τη δουλειά της και πλέον το ζητούμενο ήταν να «σφίξει» η άμυνα, όπερ και εγένετο!

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας τον Πρίντεζη σε επιθετικό οίστρο έφταναν στα καλάθια που ζητούσαν, έφτασαν τη διαφορά στο +5 (45-50 στο 24’), όμως η Ζαλγκίρις έτρεξε ένα σερί 6-0 και πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (51-50), με την Τρίτη περίοδο τελικά να τελειώνει στο +3 για την ελληνική ομάδα (60-63).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν η μπάλα άρχισε να «καίει», φάνηκε και η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δύο αντιπάλων.

Τότε την κατάσταση πήρε στα χέρια του ο Σπανούλης που έκανε ένα μεστό δεκάλεπτο και καθοδήγησε τους συμπαίκτες του στον δρόμο προς τη νίκη.

Το τελικό 75-88 δίνει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη στον Ολυμπιακό, που την επόμενη μέρα θα πρέπει να κοιτάξει αν είναι σοβαρός ο τραυματισμός του Πρίντεζη ο οποίος δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα αποχώρησε υποβασταζόμενος από τους συμπαίκτες του, έχοντας χτυπήσει στον αστράγαλο.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-42 ,60-63, 75-88

Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!
Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι Τελ Αβίβ: Στο «ηφαίστειο» του ΟΑΚΑ το Game 1 των playoffs - Το πρόγραμμα