Γλίτωσε το… σοκ η Ρεάλ!

Δύο… μεγάλα τρίποντα του Λούκα Ντόντσιτς στα τελευταία λεπτά, έδωσαν τη νίκη στην «Βασίλισσα» 96-91 κόντρα στην Ζαλγκίρις.

Οι Λιθουανοί έκαναν μεγάλη εμφάνιση στην Ισπανία και έβαλαν δύσκολα στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2015, αλλά δεν τα κατάφεραν κυρίως στα μεγάλα σουτ του νεαρού άσου των Ίβηρων. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, είχε τις λύσεις από την γραμμή των 6.75μ. και πήρε προβάδισμα 7 πόντων (40-33) στο 17’ αλλά οι γηπεδούχοι… επέστρεψαν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 49-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η «Βασίλισσα» πήρε το προβάδισμα, επέβαλλε τον ρυθμό της και έφτασαν ακόμα και κοντά σε διψήφια διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και πάλι, 74-69 στο τέλος. Στην 4η περίοδο, η διαφορά της Ρεάλ έφτασε ακόμα και τους 10 πόντους (79-69), όμως, η Ζαλγκίρις μείωσε 79-75 στο 34’ και πέρασε μπροστά 83-81 στο 36’. Δύο λεπτά πριν την λήξη, οι δύο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 86-86 αλλά δύο τρίποντα του Ντόντσιτς έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Ρεάλ για το τελικό 96-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-49, 74-69, 96-91.

Εθνική Ελλάδας: Ανοίγει και το δεύτερο «πέταλο» της «OPAP Arena» – Επίσημο το φιλικό με Γερμανία
H Stoiximan παρουσιάζει το Κύπελλο του ΕURO 2024 στο ελληνικό φίλαθλο κοινό σε μια μοναδική εκδήλωση
Euroleague: Αρχή διαβολοβδομάδας που ξεκαθαρίζει το τοπίο!