Παναθηναϊκός Superfoods - Ολυμπιακός 77-79: «Ερυθρόλευκο» το θρίλερ

Συγκλονιστικό ματς στο ΟΑΚΑ, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη 79-77 στο «αιώνιο» ντέρμπι κόντρα στους «πράσινους».

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο… έπακρο τα πολλά προβλήματα που είχε ο Τσάβι Πασκουάλ στον Παναθηναϊκό Superfoods αλλά και την υπερπροσπάθεια που έκανε το «τριφύλλι» πριν από δύο μέρες κόντρα στην Ρεάλ στην Μαδρίτη. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν στο τέλος τη νίκη, μια και ο Αντώνης Φώτσης αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο για τους γηπεδούχους. Πάντως, οι διαιτητές στο 76-72 υπέδειξαν ένα... απίστευτο φάουλ του Σίγκλετον στον Σπανούλη, σε μία φάση που ο σέντερ των γηπεδούχων έκοψε καθαρά τον αρχηγό των Πειραιωτών.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, που τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή του Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, πέτυχε καλάθι για το 78-77 πήρε και το φάουλ και με την εύστοχη βολή του έδωσε… αέρα δύο πόντων στους φιλοξενούμενους. Στο τέλος, ο Φώτσης δεν κατάφερε να σκοράρει το τρίποντο που πήρε και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη, έφτασε στο 5-3, ενώ ο Παναθηναϊκός Superfoods πήγε στο 4-4.

«Ερυθρόλευκη» εκκίνηση…

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ερυθρόλευκοι» χτύπησαν στην αρχή μέσα στην ρακέτα, με τον Μπιρτς να σημειώνει συνεχόμενους πόντους, την στιγμή που στην επίθεση το «τριφύλλι» είχε πρόβλημα στο σουτ. Ωστόσο, όσο περνούσαν τα λεπτά, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κατάφεραν να βρουν τους… διαδρόμους και με μεγάλα σουτ από Σίγκλετον και Παππά έφεραν το ματς στα ίσια (23-23).

Η εικόνα ήταν… ανάλογη και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Χάκετ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Ολυμπιακού, σημειώνοντας συνεχόμενους πόντους, δίνοντας σημαντική διαφορά στους φιλοξενούμενους. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 9 πόντους (32-23) για τους «ερυθρόλευκους» στο 13ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός Superfoods προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε, αλλά για μία ακόμα φορά, τα μακρινά σουτ των Πειραιωτών τους έδωσαν… ανάσα.

Με… επαναστάτη τον Καλάθη

Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό άλλαξε άρδην. Ο Καλάθης ανέλαβε ηγετικό ρόλο για τους «πράσινους» φορτώνοντας το καλάθι του Ολυμπιακού, την στιγμή που στην άμυνα, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν κλείσει όλους τους… δρόμους, προκαλώντας πολλά προβλήματα στους αντιπάλους τους. Η ψαλίδα «έκλεινε» και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παππάς με μπάσιμο έδωσε προβάδισμα 2 πόντων.

Στα τελευταία λεπτά, το ματς είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα μέχρι το 36’ (71-67), αλλά ένα… ξέσπασμα του Ρίβερς με συνεχόμενα τρίποντα, έφεραν την ανατροπή (73-71) στο 37’ και προβάδισμα τεσσάρων πόντων (76-72) λιγότερο από δύο λεπτά για το τέλος. Κάπου εκεί, οι διαιτητές... ανακάλυψαν φάουλ του Σίγκλετον στον Σπανούλη, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η κούραση και τα προβλήματα των «πράσινων» έγειραν την πλάστιγγα στους Πειραιώτες, με τον Πρίντεζη να αποτελεί την λύση στην επίθεση για τους «ερυθρόλευκους». Μάλιστα, ο Έλληνας φόργουορντ με καλάθι και φάουλ, 3’’ πριν το τέλος, έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους φιλοξενούμενους (79-77) με τον Φώτση να αστοχεί στο τελευταίο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-47, 63-61, 77-79.

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίγκλετον 14, Νίκολς, Ρίβερς 14, Μποχωρίδης, Φώτσης 13, Παππάς 9, Φελντέιν 3, Μπουρούσης 8, Καλάθης 16.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 4, Μπιρτς 8, Γιανγκ, Παπαπέτρου 7, Σπανούλης 22, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Χάκετ 11, Λοτζέσκι 6.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Onsports:

Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι