Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 59-52: Επιστροφή με... άμυνα

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 59-52 της Μπαρτσελόνα, έχοντας μεγάλο... όπλο την άμυνα

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πανηγυρίσουν την 4η νίκη τους σε επτά αναμετρήσεις και έπιασαν τους Καταλανούς στο ρεκόρ τους στην Ευρωλίγκα. Η ομάδα της Βαρκελώνης παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες, αλλά και με άσχημα ποσοστά, κυρίως στα δίποντα, όπου είχαν 35,1% με 13/27 και παράλληλα 17 λάθη. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους με τρία τρίποντα και παράλληλα 6 ασίστ. Σε καλή βραδιά βρέθηκε και ο Έρικ Γκριν, ο οποίος στην επανεμφάνισή του είχε 9 πόντους, δίνοντας λύσεις στα σημεία που έδειχνε ο Ολυμπιακός να έχει κολλήσει.

Κράτησε… χαμηλά την Μπαρτσελόνα

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με… όπλο την σκληρή άμυνα, δεν επέτρεψαν στους Ισπανούς να τους ακολουθήσουν στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (21-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Προσπάθησαν να πάρουν μεγαλύτερη διαφορά, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τις λύσεις, μέχρι την στιγμή που πήρε… μπρος ο Έρικ Γκριν. Ο Αμερικανός με μεγάλα σουτ έδωσε… ανάσα στους γηπεδούχους, τη στιγμή που μόνο ο Τζόναθαν Χολμς έδειξε… ζεστός.

Παράλληλα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε να αντιμετωπίσει τα τρία γρήγορα φάουλ που χρεώθηκε ο Άντε Τόμιτς στα πρώτα λεπτά. Πάντως, ο σέντερ της Μπαρτσελόνα, μαζί με τον Τζόελ Ντόρσεϊ προκάλεσαν προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά οι συμπαίκτες τους ήταν απελπιστικά άστοχοι. Αυτό επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανοίξουν την διαφορά στους 11 (49-38) στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά για μία ακόμα φορά προδόθηκε από την αστοχία της στην επίθεση, τη στιγμή που ο Ιωάννης Παπαπέτρου έδινε επιθετικές λύσεις στους «ερυθρόλευκους». Έτσι, ο Ολυμπιακός επέτρεψε στις νίκες, φτάνοντας την Μπαρτσελόνα στο 4-3.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 32-25, 49-38, 59-52

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 9, Μπριτς 7, Παπαπέτρου 8, Σπανούλης 15, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου, Μάντζαρης 5, Χάκετ 5, Λοτζέσκι 1.

Μπαρτσελόνα (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ράις 11, Χολμς 13, Ντόρσεϊ 9, Βεζένκοφ 3, Έρικσον, Όλεσον 2, Κόπονεν 6, Περπέρογλου 4, Τόμιτς 4.