Ευρωλίγκα: Αγχώθηκε η Μπαρτσελόνα

Με μεγάλο… κόπο κατάφεραν οι Καταλανοί να πάρουν τη νίκη 92-86 κόντρα στην Ζαλγκίρις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «συγκρότημα» του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Ράις, ο οποίος… σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε τόσο ο Κόπονεν με 16 πόντους, όσο και ο Βεζένκοφ με 12 πόντους που βοήθησαν σημαντικά την ισπανική ομάδα.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα επτά πόντων (19-12) στο 11ο λεπτό, αλλά στην συνέχεια, η Ζαλγκίρις έκανε την αντεπίθεσή της και έφτασε σε απόσταση… αναπνοής στο ημίχρονο 36-35.

Στο δεύτερο μέρος, οι Καταλανοί πάτησαν και πάλι το… γκάζι, αλλά οι Λιθουανοί επέστρεψαν και πάλι. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έδειξαν διάθεση να… χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι και πήραν τη νίκη, που τους έφερε στο 4-2.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-35, 65-59, 92-86

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)